Najbardziej atrakcyjnym cenowo urządzeniem do właściwego ustawiania zębów w łukach zębowych oraz leczenia wad zgryzu, jest aparat na zęby z metalowymi zamkami. Wykorzystanie go, daje możliwość skutecznej walki, z najbardziej skomplikowanymi przypadkami, które mogą wystąpić u pacjentów w każdym wieku. Jedyną wadą tego rozwiązania, są jego walory estetyczne. Niestety aparat tego typu jest widoczny.

Aparat nazębny to aktualnie najbardziej popularna metoda naprostowywania krzywych zębów i leczenia wszelkich wad zgryzu. Istnieje bardzo szeroki wachlarz urządzeń tego rodzaju jakie są oferowane. Najczęściej stosowanym jest jednak aparat na zęby metalowy.

Nawet pomimo faktu, że wygląd metalowych aparatów jest nienajlepszy oraz istnieje konieczność prezentowania swojego uśmiechu z „metalowymi dodatkami” – nawet do dwóch lat, jednak znajdują one coraz większe uznanie. Na uwagę zasługuje ich atrakcyjna cena oraz wysoka skuteczność działania. Dodatkowo tego typu aparaty, niczym nie ustępują wyraźnie droższym i bardziej zaawansowanym technologicznie modelom.

Stały aparat na zęby

Stały aparat, który posiada zdejmowany aparat ruchowy, jest najczęściej stosowany u dzieci między czwartym a dwunastym rokiem życia. Jest to jeden z dwóch standardowych rodzajów nazębnych aparatów. Pacjent powinien nosić go podczas trwania całego okresu leczenia ortodontycznego. Co ważne, stały aparat ortodontyczny może być stosowany do leczenia wad zgryzu u osób w każdym wieku. Należy jednak pamięta, że w przypadku dorosłych osób, czas trwania terapii będzie znacznie wydłużony. Wszystko z uwagi na o wiele wyższy stopień uwapnienia kości u dorosłych, a co za tym idzie – większą trudność w ich formowaniu.

Podchodząc do wyboru aparatu, uwagę należy zwrócić nie tylko na wiek pacjenta i typ wady jaka u niego występuje. Istotne będą też takie względy jak poczucie estetyki i możliwości finansowe.

Jak jest zbudowany i jak działa stały aparat na zęby

Klasyczny aparat na zęby metalowy, składa się z metalowych pierścieni, które są nakładane na trzonowe zęby. W jego skład wchodzą także zamki, czyli metalowe elementy, które mocuje się bezpośrednio do szkliwa za pomocą specjalnego kleju. Łuk aparatu, mocowany jest do zamków. Jest on metalowym drutem, dzięki któremu wytwarzana jest siła nacisku, która wyrównuje zęby, poprzez przesuwanie je względem siebie bądź też obracając wokół własnej osi. Za pomocą elastycznych gumek, które wymienia się co miesiąc – nazywanych ligaturami, łuk zostaje utrzymywany w zamkach. Cały okres, w którym powinien być noszony aparat, zazwyczaj waha się w przedziale między osiemnastoma a trzydziestoma miesiącami.

Aparat na zęby metalowy w formie stałej, rekomendowany jest młodzieży oraz dorosłym, którzy posiadają zęby stałe. Dzięki niemu możliwa jest korekcja poważniejszych wad, niżeli za pomocą ruchomego aparatu. Można natomiast wyróżnić kilka negatywnych, psychicznych skutków noszenia takiego aparatu. Najczęściej jest to niechęć i lęk przed nieakceptacją ze strony otoczenia. Na początku leczenia, aparat może też sprawiać poczucie pewnego rodzaju dyskomfortu, który polega na ucisku na zębach i ich bólem. Podczas noszenia aparatu, należy wyjątkowo dbać o higienę jamy ustnej, ponieważ występuje wtedy podwyższone ryzyko występowania próchnicy. Warto skorzystać ze specjalnych szczoteczek do zębów, nici dentystycznych czy też wyciorków, które znacznie ułatwią pozbywanie się resztek pokarmu gromadzących się w okolicach zamków aparatu. Kiedy aparat ortodontyczny zostanie zdjęty, aby utrwalić uzyskany efekt, zaleca się założenie retencyjnego aparatu. Nie utrudnia on ani higieny jamy ustnej, ani też nie przeszkadza w jedzeniu.

Warto pamiętać, że koszty stałego aparatu na zęby metalowego lub tytanowego rodzaju zamków, nie zawierają diagnostyki, ceny wizyt kontrolnych i ustalenia całego planu leczenia. Przed podjęciem decyzji, należy zorientować się jak ta kwestia przedstawia się w danym gabinecie ortodontycznym.

Aparat na zęby metalowy

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.