27 maja, w rocznicę pierwszych wyborów do samorządu gminnego z 1990 roku, obchodzimy 30-lecie odbudowy polskiej samorządności. I choć początki nie były łatwe, Trzebinia dobrze wykorzystała ten czas. Powstały nowe drogi, boiska, sale sportowe, place zabaw, sieci kanalizacyjne i wodociągowe. Gmina może się poszczycić zrewitalizowanym Rynkiem i wspaniale zagospodarowanymi terenami rekreacyjnymi. Stała się też miejscem przyciągającym inwestorów.

sesja

Samorząd przywróciła ustawa z 8 marca 1990 roku. Pierwszych reprezentantów do rad gmin Polacy wybrali kilka tygodni później, 27 maja. Dziś przypada 30. rocznica tego wielkiego wydarzenia. Świętujemy w trudnym czasie pandemii koronawirusa. Mimo nietypowych okoliczności mamy powody do radości. Od trzech dekad samorząd terytorialny jest ważnym i nieodłącznym elementem funkcjonowania kraju. Powierzenie poszczególnych zadań wspólnotom dało możliwość decydowania i współtworzenia najbliższego otoczenia.

Przez ostatnie 30 lat Trzebinia zmieniała charakter i wizerunek. Przed laty kojarzona była głównie z przemysłem. Dziś stała się miastem nowoczesnym – otwartym na potrzeby mieszkańców. Dobrze rozwinięta sieć szkół i przedszkoli oraz placówek kulturalnych i sportowych, zagospodarowane zalew Chechło i kąpielisko Balaton, ponad 116 kilometrów tras rowerowych, przeszło 40 kilometrów pieszych szlaków turystycznych, ciekawe rezerwaty przyrody, piękniejące centrum miasta czy coraz ładniejsze centra sołectw i osiedli sprawiają, iż Trzebinia jest miejscem przyjaznym do zamieszkania i inwestowania.

Poprawa komfortu życia trzebinian, przy jednoczesnym tworzeniu warunków do rozwoju przedsiębiorczości, to podstawowy kierunek dalszych działań władz samorządowych.

O zarysie historii trzebińskiego samorządu przeczytasz więcej pod tym linkiem

Zarys-historii-samorzadu-w-trzebini

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.