Zapraszamy panie, urodzone w latach 1951-1970, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii, do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach, zaplanowanych w lutym na terenie gminy Trzebinia.

 

Terminy badań

  • 24. lutego 2020 r. mammobus stanie przy Domu Kultury w Myślachowicach. Badania będą wykonywane od godz. 12.00 do 18.00.
  • 25. i 26. lutego 2020 r. mammobus stanie przy Domu Kultury "Sokół" w Trzebini. Badania będą wykonywane od godz. 9.00 do 16.00.

Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerami telefonów: 12 633 02 18 oraz 503 777 651.

 

Jak wygląda badanie

Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi poprzez wykonanie serii 4 zdjęć rentgenowskich. Badania wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie rentgenowskie. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdej.

Uzyskane zdjęcia, tzw. mammogramy, są następnie analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa. Zdjęcia pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury piersi i ewentualne zmiany w ich obrębie. Mammografia jest jednym z najlepszych sposobów wykrywania raka piersi – czułość tej metody w tym schorzeniu jest oceniana na 80-95%. Jest to jedyna uznana metoda badań przesiewowych w tej dziedzinie. Wynik badania przesyłany jest drogą pocztową, do miesiąca.

 

Jak się przygotować do badania

  • nie należy stosować w dniu badania dezodorantu lub zasypki (pudru do ciała). Odnosi się to szczególnie do dołu pachowego i obszaru pod biustem. Środki te mogą spowodować zmiany obrazu mammograficznego.
  • warto ubrać w tym dniu wygodną i luźną odzież, którą można szybko i łatwo zdjąć, ponieważ w trakcie badania Panie proszone są o zdjęcie wszelkiej odzieży do pasa.
  • w badaniu przeszkadzają wszelkie ozdoby i biżuteria (np. na szyi, w uszach).
  • panie miesiączkujące powinny wybrać dzień badania, który przypada na drugi tydzień po miesiączce, aby zminimalizować dyskomfort, który może być wywołany bólem związanym z cyklem hormonalnym.

 

Co należy ze sobą zabrać

Organizatorzy akcji proszą wszystkie zainteresowane panie o zabranie ze sobą:

  • dowodu osobistego,
  • poprzedniego zdjęcia mammograficznego (jeżeli badanie już było kiedyś wykonywalne),
  • jeżeli to potrzebne: okularów korekcyjnych (w celu poprawnego wypełnienia ankiety przed badaniem).

 

Realizator projektu NFZ:

Centrum Medyczne MASZACHABA sp. z o.o., ul. Prądnicka 50a, 31-202 Kraków, tel. 12 633 02 18

Mobilna pracownia mammograficzna krakowskiego Centrum Medycznego Maszachaba posiada wszelkie niezbędne pozwolenia i atesty oraz podlega okresowym kontrolom (WSSE, NFZ).

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.