Tradycyjny piec do pizzy - czy wciąż warto?

Kilka lat temu dwukomorowe piece do pizzy były najpopularniejszymi rodzajami pieców, z jakimi można było się zetknąć. Świat poszedł do przodu, a wraz z nimi te urządzenia. Pojawiło się wiele zmian, które kilka lat temu było nie do pomyślenia.

Profesjonalny piec do pizzy

Jeśli od lat stołujecie się w jakiejś włoskiej restauracji, gdzie zapewne szefem kuchni, ale i właścicielem jest rodowity Włoch, to wiecie, że zdecydowana większość pieców do wypiekania pizzy powstawała w bardzo tradycyjny sposób. Co więcej, mimo upływu lat, dla wielu turystów, to właśnie takie piece mają “to coś”, co sprawia, że wybieramy ten wybrany lokal.

Pizza zrobiona w tradycyjnym, profesjonalnym piecu do pizzy nie tylko ma chude, chrupiące ciasto i nierówno przypieczony spód, który jest nieodłączną częścią tego klimatu. Często zdarza się też, że cały lokal przesiąknięty jest aromatycznym zapachem, a to wciąż przyciąga nowych klientów. O tym, jak kiedyś wyglądały piece do pizzy, możecie poczytać w tym artykule na stronie RMF24.pl.

Świat się zmienia, ale powoli

Często zdarza się, że różne firmy, które słyną z tego, że ich profesjonalne piece do wypieku pizzy są najwyższej jakości, próbują namówić właścicieli lokali do zmian. Nowa konstrukcja, lepszy design, więcej komór do wypieku, co pozwoliłoby skrócić czas oczekiwania.

Mimo tego, że szefowie kuchni czasem zerkają na te konstrukcje z dużym entuzjazmem, takie rewolucje nie zdarzają się zbyt często. W Polsce czy innych krajach, które dopiero od pewnego czasu rozwijają swoją kulturę w wypieku prawdziwej, włoskiej pizzy, zmiany można jednak czasem zaobserwować. Zwłaszcza gdy właściciel lokalu reprezentuje tak zwaną kuchnię młodego pokolenia.

We Włoszech tradycyjny piec w pizzerii, to w pewnym sensie jakby dziedzictwo historyczne i spuścizna po rodzicach, a czasem i dziadkach, którzy na tych tradycyjnych, wiekowych urządzeniach wypiekali pizzę i chleb od pokoleń. To właśnie kraje basenu Morza Śródziemnego zdają się być najbardziej przywiązane do tradycji.

Może to wydawać się dziwne, jednak wystarczy chwila refleksji i próba odniesienia tego zjawiska do naszych lokalnych specjałów. Może istnieją nowoczesne, szybsze i bardziej wydajne sposoby do mechanicznego przygotowania pierogów, jednak klienci najbardziej docenią te lokale, gdzie kucharze robią to samodzielnie.

Eko-rewolucja?

Wydaje się, że na dłuższą metę nawet ci najbardziej zatwardziali zwolennicy tradycji będą musieli dopasować się do otaczającego nas świata i zmian, jakie w nim zachodzą. Decydująca może okazać się być troska o ekologię i zachęcanie do przejścia na gazowe piece do pizzy.

To trend, który dopiero się klaruje, jednak wraz ze wzrostem mody na „bycie eko”, pozostanie przy starych nawykach, może oznaczać odpływ klientów. A tego żaden właściciel lokalu by sobie nie życzył.