Mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego nie należą do najtańszych – szczególnie w dużych miastach takich jak Wrocław, Kraków czy Warszawa. Wysokie ceny nieruchomości wcale nie oznaczają, że musisz iść na kompromis np. między kosztem zakupu mieszkania a jego lokalizacją czy rezygnacją z dodatkowych udogodnień. Wystarczy, że podejmiesz negocjacje z deweloperem – dzięki temu obniżysz wysokość ceny za mieszkanie nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Patrząc na aktualne ceny nieruchomości z rynku pierwotnego, wydaje Ci się, że tanie mieszkanie nie jest osiągalne? Nic bardziej mylnego – musisz tylko opanować sztukę negocjacji. Wcześniej jednak dowiedz się, od czego może zależeć cena mieszkania – pomoże to w przeprowadzeniu rozmowy z deweloperem, której finał będzie dla Ciebie korzystny.

Jeśli szukasz nowego mieszkania lub domu, poznaj obido.pl - największą platformę klientów rynku pierwotnego. Może zainteresują Cię oferty nowych mieszkań w Krakowie i okolicach na obido.pl? Sprawdź!

Czynniki wpływające na cenę mieszkania

Zastanawiasz się, dlaczego nie wszystkie mieszkania są tanie? Cena 1m2 wcale nie jest wyłącznie „widzimisię” dewelopera. Istnieje wiele czynników, które determinują koszt zakupu nieruchomości. Poniżej prezentujemy kilka wybranych.

  • Lokalizacja – im atrakcyjniej położona inwestycja, tym wyższe ceny.

  • Sąsiedztwo – sama lokalizacja to nie wszystko, ponieważ liczy się również sąsiedztwo. Znaczenie ma czy blok będzie znajdował się w spokojnej okolicy czy blisko ruchliwej ulicy.

  • Standard budynku – deweloperzy mogą korzystać z materiałów budowlanych różnej jakości. Lepsze materiały oznaczają wyższy standard, a co za tym idzie – wyższą cenę 1m2.

  • Lokalizacja mieszkania – wartość lokalu może zależeć m.in. od piętra oraz usytuowania względem stron świata.

  • Metraż lokalu mieszkalnego – chociaż nie można generalizować, cena 1m2 jest wyższa w przypadku małych mieszkań, natomiast większe lokale są tańsze.

Negocjacje cenowe mile widziane

Nigdy nie jest tak, że cena zaproponowana w biurze sprzedaży mieszkań jest ostateczna. Zawsze istnieje szansa na wynegocjowanie dodatkowych upustów – pod warunkiem, że podejmiesz taki temat w rozmowie z deweloperem.

Szansę na obniżkę ceny mieszkania masz wówczas, gdy:

  • kupujesz większy metraż mieszkania

  • jesteś zainteresowany nabyciem kilku lokali mieszkalnych

  • sprzedaż odbywa się na etapie dziury w ziemi

  • liczba dostępnych mieszkań na końcowym etapie budowy jest duża

  • decydujesz się na zakup miejsca parkingowego i komórki lokatorskiej w pakiecie.

Aby negocjacje z deweloperem zakończyły się dla Ciebie sukcesem, warto przygotować się do takiej rozmowy. W tym celu należy nie tylko zaznajomić się z realizowaną inwestycją, ale również konkurencyjnymi ofertami oraz aktualną sytuacją na rynku nieruchomości. Uwzględnij m.in. aktualne ceny za m2 obowiązujące w danym mieście i w danej lokalizacji, plany zagospodarowania przestrzennego, dostęp do miejskiej infrastruktury. Następnie spisz na kartce najważniejsze argumenty, które pomogą uzasadnić Twoją propozycję cenową.

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.