Tabletki antykoncepcyjne i ich zalety: jakie są korzyści z ich przyjmowania?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z częściej wybieranych form antykoncepcji w Polsce.

Choć na rynku dostępnych jest naprawdę wiele metod antykoncepcji, od tych mechanicznych (np. prezerwatywy), po barierowe (np. środki plemnikobójcze), to jednak hormonalne metody wykazują najwyższy stopień ochrony przed zajściem w niechcianą ciążę.

A tabletki antykoncepcyjne wykazują 99 procentową skuteczność.

To naprawdę dużo, ale oczywiście – pod pewnym warunkami.

Tabletki antykoncepcyjne chronią Cię skutecznie jedynie wtedy, kiedy przyjmujesz je regularnie o stałych porach.

Jak tabletki antykoncepcyjne chronią Cię przed nieplanowaną ciążą?

Tabletki hormonalne zawierają w sobie syntetyczne odpowiedniki damskich hormonów płciowych, czyli progesteronu i estrogenu.

Kiedy przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, Twój organizm zahamowuje owulację jednocześnie zagęszczając śluz w szyjce macicy, co mocno utrudnia drogę potencjalnym plemnikom do komórki jajowej.

Musisz wiedzieć, że śluz z szyjki macicy nie pojawia się bez powodu – np. wtedy, kiedy jesteś mniej więcej w połowie Twojego cyklu miesiączkowego śluz jest dosyć rzadki, przezroczysty i jest go naprawdę dużo.

Dlaczego?

Taka konsystencja śluzu ułatwia plemnikom przedostanie się dalej i po prostu – zapłodnienie.

Jak otrzymać receptę na tabletki antykoncepcyjne ?

W Polsce tabletki antykoncepcyjne i inne środki antykoncepcji hormonalnej przepisywane są jedynie na receptę, przez lekarza ginekologa.

Niestety nie każda kobieta dostaje zielone światło od ginekologa na terapię hormonalną, np. ze względu obciążeń genetycznych chorobami układu krwionośnego.

Ale pamiętaj, że nie ma tego złego, bo…

Różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych mają różne dawki hormonów.

Same tabletki antykoncepcyjne dzieli się na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, a te drugie dzielą się także na jedno-, dwu- i trzyfazowe.

Być może nie będą dla Ciebie wskazane dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne na bazie nie tylko progesteronu, ale i estrogenu ze względu np. na karmienie piersią.

Ale lekarz na podstawie wywiadu z pewnością dobierze odpowiedni lek dla Ciebie, być może oparty jedynie na progesteronie.

Co ważne (zwłaszcza w dobie pandemii) możesz umówić się z lekarzem ginekologiem nie tylko stacjonarnie, ale… również online, ponieważ nie zawsze konieczna jest wizyta w gabinecie ginekologicznym.

Jak to działa?

Tak samo, jak wizyta w standardowym gabinecie lekarskim – po konsultacji z Tobą lekarz dobierze odpowiednią antykoncepcję i wypisze Ci e-receptę.

Tabletki antykoncepcyjne: ich zalety i wady

Przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne regulują Twój cykl miesiączkowy - zdarza się, że są przepisywane przez lekarza właśnie w tym celu.

Jeśli co miesiąc mierzysz się także z bólami menstruacyjnymi, a także zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), to tabletki antykoncepcyjne prawdopodobnie złagodzą te dolegliwości.

Poza tym tabletki antykoncepcyjne są całkiem wygodne w użytkowaniu, choć oczywiście trzeba przyzwyczaić się do codziennego i sumiennego pamiętania o zażyciu tabletki.

Kobiety, które mają problem ze skórą, zwłaszcza z trądzikiem, mogą spodziewać się poprawienia stanu cery dzięki uregulowaniu hormonów w organizmie.

Do zalet tabletek antykoncepcyjnych można także zaliczyć mniejsze ryzyko wystąpienia anemii, jeśli cierpisz na dłuższe niż standardowe (3-5 dni w miesiącu) menstruacje.

A co z wadami?

Niestety każda antykoncepcja ma swoje dobre i te gorsze strony.

Wiele kobiet stosujących doustne hormonalne środki antykoncepcyjne narzeka na przyrost masy ciała.

Jest to zwykle związane z zatrzymaniem się wody w organizmie.

Kolejnym, dosyć częstym negatywnym skutkiem tabletek antykoncepcyjnych są wahania nastrojów, które mogą prowadzić nawet do stanów depresyjnych.

Minusem dla niektórych może być także to, że musisz pamiętać o zażyciu tabletki codziennie o tej samej porze.

Niestety tylko regularne przyjmowanie hormonów zapewnia tak wysoką skuteczność ochrony przed ciążą.

Poza tym źle dobrane tabletki mogą wywoływać, np. bóle i zawroty głowy, mdłości, problemy skórne czy bóle piersi.

Oczywiście kiedy Twój organizm przyzwyczai się do hormonów, to te objawy po kilku tygodniach zazwyczaj ustępują.

Jeśli jednak utrzymują się dłużej, niż się spodziewałaś – powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Być może konieczna będzie zmiana tabletek na inne.