Jeżeli jesteśmy zwolennikami klasycznych, ale przede wszystkim eleganckich wystrojów, z pewnością docenimy obrusy haftowane, które będą pięknym nakryciem dla stołu. Ich największą zaletą jest wyjątkowo wysoka jakość wykonania, ponieważ najczęściej są wytwarzane ręcznie.

W wielu miejscach, obrusy haftowane np. tutaj http://mypoland.com.pl/26-haft-kaszubski-perla-regionu możemy odnaleźć w wielu różnych wzorach. Oznacza to, że bez względu na preferencje, każdy odnajdzie coś dla siebie. Co jednak bardzo istotne, nie każde wnętrze będzie odpowiednie dla tego typu wystroju.

Dzieła sztuki

Lata temu, kobiety zajmowały się tkaniem obrusów haftowanych, poświęcając temu zajęciu bardzo długie godziny. To, jakie otrzymywano efekty, można nazywać mianem prawdziwych dzieł sztuki, które były pełne oryginalnego wzornictwa i kolorystyki. Te wyroby, stawały się później posagiem kobiety, która wychodziła za mąż. Obecnie, ręczne haftowanie obrusów jest już rzadkością, chociaż przyjezdni z zagranicznych krajów, bardzo cenią sobie tego typu pamiątki - tym bardziej, kiedy dana osoba docenia artystyczne rękodzieło. Należy włożyć wiele wysiłku, aby towar tego typu mógł powstać, dlatego też trzeba liczyć się z dość wysoką ceną. Dużo zależy tutaj od rodzaju zastosowanego haftu oraz od jego ilości. Warto wiedzieć, że popularnością cieszą się nie tylko obrusy, ale też np. serwety haftowane, bieżniki lub zazdrostki, które potrafią bardzo ubogacić wnętrze i nadać mu rustykalnego wyglądu.

Rodzaje

Obrusy haftowane, dostępne są w wielu różnych wariantach. Niemniej jednak, najpopularniejsze są te o krzyżakowym hafcie. Aby je wyprodukować, potrzebny będzie specjalny materiał zwany kanwą. Jako, że charakteryzuje się on dość sporą sztywnością, nie będzie nadawał się na każdą okazję. Wyróżnić można także inne sposoby, jak np. fasony richelieu, które są ściegiem ażurowym. Jako, że obecnie bardzo mocno wpisuje się on w kanony mody i jest bardzo elegancki, bardzo dobrze sprawdzi się zarówno na stole, jak i na komodzie.

Nie można oczekiwać tego, że obrus haftowany będzie doskonałym rozwiązaniem w wypadku każdego wnętrza. Silne nawiązanie do rustykalnej formy powoduje, że najlepsze wrażenie będzie on sprawiał w aranżacjach, które charakteryzują się wiejskim klimatem i nawiązaniem do tradycji. Jako, że moda na tzw. etno design stale rośnie, popularniejsze stają się też haftowane obrusy, które są wykonywane ręcznie, ale też i maszynowo.

Kaszubski haft

Jak sama nazwa wskazuje, kaszubski haft jest techniką zdobienia tkanin, która wywodzi się prosto z Kaszub. Co ciekawe, wyróżnić można wiele szkół haftu kaszubskiego. To co łączy je wszystkie, to przede wszystkim kolorystyczne ramy, które bazują na siedmiu podstawowych kolorach. Dominują tam roślinne motywy, które inspirowane są przyrodą np. liście, łodygi, kwiaty np. chabry, bratki, róże, niezapominajki lub lilie. Pojawiają się też bardzo często owady. Wymienić można także inne elementy haftu, oprócz tych roślinnych – będą to chociażby: słońce, gwiazda morska, serce oraz sieć. Jeżeli chodzi o motywy obce, przeważają palmety, tulipan i akant.

Wracając do wspomnianej kolorystyki haftu kaszubskiego, siedem wykorzystywanych kolorów stanowią:

  • Czerwony,
  • czarny,
  • niebieski w trzech odcieniach – granat, jasnoniebieski i niebieski,
  • zielony,
  • żółty.

Warte odnotowania i konieczne do zapamiętania

Należy uważać, na tanie produkty, które są dostępne do nabycia w sklepach. Bardzo często, są to serwety i obrusy tkane maszynowo i mimo świetnego wyglądu, nijak mają się do wykonywanych ręcznie, oryginalnych i niepowtarzalnych dzieł prawdziwych artystów. Jako, że ich produkcja często jest prowadzona na masową skalę, nie można oczekiwać, że produkt, który będzie jej wynikiem okaże się unikalny. Jeżeli jednak nie przywiązujemy zbyt dużej wagi to rękodzieła, a zależy nam by tanim kosztem przyozdobić swoje wnętrze obrusem w takim tylu, wydaje się, że będzie to całkiem dobre rozwiązanie.

Serwety haftowane, obrusy i nie tylko – dlaczego warto?

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.