Sekret zabezpieczania drewna

Drewniane meble ogrodowe są piękne i trwałe, jednak wymagają regularnych zabiegów konserwacyjnych. Warto przeprowadzić je po sezonie, aby wiosną jedynie odświeżyć stoły czy krzesła i oszczędzić sobie pracy. Odpowiednio zabezpieczone drewno będzie później odporne na deszcz, promieniowanie słoneczne i inne szkodliwe czynniki. Czym i w jaki sposób należy pomalować drewniane meble ogrodowe? 

Czym zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe?

Konserwacja mebli drewnianych do ogrodu musi zabezpieczać je przede wszystkim przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz czy promieniowanie UV. Dobrze jednak zadbać także o ochronę przeciwko szkodnikom, pleśni czy grzybom. Najprostszym w użyciu i najtańszym produktem do konserwacji drewna jest olej. Dzięki niemu meble można zabezpieczyć przed pękaniem i matowieniem. Olejowanie sprawdza się jednak wyłącznie przy stosunkowo nowych zestawach mebli, których powierzchnie nie są jeszcze zniszczone. Preparatem, który ochroni drewno również przed szkodnikami czy rozwojem drobnoustrojów będzie natomiast bejca lub lakierobejca, dostępna w wielu odcieniach do wyboru. 

Jeżeli zależy nam na zmianie koloru krzeseł i stołów, potrzebna będzie farba do mebli ogrodowych. Dedykowany produkt nie wymaga dodatkowego zastosowania impregnatu, ponieważ sam zapewnia już odpowiednią ochronę drewnianym powierzchniom. Farby do drewna nakłada się wyłącznie na drewno świeże lub oczyszczone z istniejących powłok i dokładnie zeszlifowane.

Jak przygotować meble ogrodowe do malowania?

Przygotowania do malowania mebli ogrodowych warto rozpocząć od uprzątnięcia miejsca, w którym się znajdują oraz zabezpieczenia innych elementów wyposażenia ogrodu. W roli osłony dobrze sprawdzi się folia ochronna oraz niepotrzebne kartony i gazety. Przed malowaniem dobrze jest pochować także wszelkie zbędne przedmioty, takie jak sprzęty elektroniczne czy narzędzia ogrodowe. Zanim przystąpimy do konserwacji mebli należy zaopatrzyć się również w odpowiednią ilość wybranego preparatu. Meble muszą zostać pomalowane dokładnie, przy czym nie można w jednym miejscu nakładać zbyt dużej ilości środka, a w innym go oszczędzać. Należy dokładnie przemyśleć wymaganą ilość lakieru czy farby, aby uniknąć problemu niedopasowania koloru na wypadek deficytów sklepowych lub własnej pomyłki. 

Malowane powierzchnie drewniane zawsze powinny być czyste i suche. W pierwszej kolejności należy więc usunąć z nich brud i wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli konieczne jest zlikwidowanie starych powłok lakierniczych, możemy zrobić to przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki. Podczas przygotowań przydatne okażą się takie narzędzia, jak skrobak, szczotka druciana czy specjalny płyn do usuwania powłok.

Jak malować drewniane meble ogrodowe?

Meble drewniane zawsze malujemy przy pomocy pędzla. Nie sprawdzi się tutaj pistolet, który stworzy na drewnie nieestetyczną powłokę. Pędzel pozwoli natomiast wprowadzić preparaty w strukturę drewna i nadać mu efektowny wygląd. Niezależnie od tego, jaki produkt do malowania wybraliśmy, musimy zapoznać się z zaleceniami producenta zawartymi na opakowaniu. Zwykle informuje on, ile warstw środka należy zaaplikować na drewno oraz precyzuje warunki prawidłowej aplikacji. Z etykiety dowiemy się o czasie schnięcia poszczególnych warstw oraz o zalecanych warunkach pogodowych do przeprowadzenia zabiegu konserwacji. 

Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie impregnatu, należy pamiętać, że wymaga on dodatkowej, zabezpieczającej powłoki w postaci lakieru lub farby. Każdy z tych produktów rozprowadzamy równomiernie wzdłuż słojów, starając się nie zostawiać żadnych pustych miejsc. Jeśli preparat zostanie zaaplikowany jednolitą warstwą, zapewni drewnu odpowiednią ochronę, a meblom nada piękny wygląd.

 Dowiedz się więcej na https://saicos.pl/