Pożyczki na raty z duża przyznawalnością - jak ich szukać?

Składasz wnioski w kolejnych firmach pożyczkowych, ale wciąż spotykasz się z odrzuceniem wniosku? Zobacz co można z tym zrobić. Stosując się do kilku prostych zasad znacząco zwiększysz szanse na uzyskanie pożyczki ratalnej.

Od czego zależy przyznawalność pożyczek po stronie klienta?

Przyznawalność pożyczek zależy od wielu czynników. Największy wpływ na przyznawalność ma zdolność i historia kredytowa potencjalnego pożyczkobiorcy. Zdolność kredytowa to w uproszczeniu kwota, którą miesięcznie możemy przeznaczyć na spłatę pożyczki, czyli dochody minus wszelkie stałe wydatki takie jak czynsz, jedzenie czy raty za inne pożyczki i kredyty.

Historia kredytowa to natomiast historia spłaty poprzednich pożyczek, ale nie tylko. Wliczają się do niej również regularnie opłacane rachunki za prąd, internet czy abonament komórkowy, a także inne zobowiązania, na przykład mandaty. Jeżeli pożyczkodawca widzi, że regularnie spłacaliśmy wszelkie zobowiązania, to znacznie chętniej udzieli nam finansowania. Z tego powodu zalecane jest kupowanie rzeczy na raty, nawet jeżeli nie ma takiej potrzeby. Może to w przyszłości zaprocentować choćby niższą ratą kredytu hipotecznego.

Istotne dla przyznawalności jest również uczciwe wypełnienie wniosku pożyczkowego. Jeżeli firma pożyczkowa lub bank odkryje, że zawyżamy zdolność kredytową, albo podajemy nieprawdziwe dane o pracodawcy, to możemy pożegnać się z finansowaniem. Prawdopodobnie trafimy przez to na tzw. czarną listę pożyczkodawcy, a być może taka informacja trafia nawet do innych firm z branży.

Od czego zależy przyznawalność w instytucji finansowej?

Przyznawalność leży również po stronie instytucji finansowej. Może ona prowadzić bardziej lub mniej agresywną politykę pożyczkową, czyli udzielać pożyczek chętniej lub mniej chętnie. Informacje o tym które firmy obecnie chętniej przyznają pożyczki można znaleźć na stronach wyspecjalizowanych w analizie polskiego rynku finansowego, na przykład tu: https://pozyczka-ratalna.pl/.

Większe instytucje finansowe dysponują skomplikowanymi modelami matematycznymi mającymi określić prawdopodobieństwo spłaty pożyczki. Wykorzystanie tych modeli nazywa się fachowo scoringiem kredytowym. Skuteczny model scoringowy pozwala instytucji finansowej zarobić więcej, bo potrafi ona wtedy trafnie przewidzieć kto spłaci pożyczkę a kto nie.

W przeciwieństwie do banków firmy pożyczkowe są w stanie zaakceptować, że nie wszyscy ich klienci będą w stanie spłacić zaciągnięte pożyczki. Stosują zatem łagodny scoring kredytowy. Niestety, nie ma nic za darmo. Większe ryzyko oznacza, że muszą za swoje usługi pobierać większą opłatę by zrównoważyć sobie większe straty.

Krótko mówiąc największą przyznawalność będzie miała zazwyczaj pożyczka, która jest najdroższa. Spłacając wysoko oprocentowaną pożyczkę tak naprawdę płacimy za osoby, które tej pożyczki nie spłacają. Marże w branży finansowej są tak naprawdę na zbliżonym poziomie i droższy pożyczkodawca w rzeczywistości wcale nie zarabia więcej. Spokojnie - przy terminowej spłacie takiej pożyczki następna będzie już z pewnością znacznie tańsza.

Co zrobić, jeżeli nikt nie chce mi przyznać pożyczki?

Nawet drogie pożyczki pozabankowe mają swój limit. Niemal na pewno nie przyznają pożyczki osobie zadłużonej albo nie mającej żadnej zdolności kredytowej czy też z aktywnym zajęciem komorniczym.

Takim osobom pozostają już tylko pożyczki pod zastaw albo z żyrantem. Pożyczka pod zastaw pozwala na większą przyznawalność, gdyż w razie braku spłaty pożyczkodawca przejmie na własność zastawioną rzecz. Zastawem może być cenny przedmiot, samochód, a nawet nieruchomość. Pożyczki pod zastaw mogą więc osiągać kwoty znacznie przewyższające zwykłe pożyczki na raty.

Podobnie sprawa ma się z żyrantami. Firma pożyczkowa w razie kłopotów będzie domagała się uregulowania długu od poręczyciela. Dzięki temu, że w spłacie pożyczki uczestniczą dwie osoby szansa na prawidłową spłatę wzrastają