Chrzanowskie obchody Święta Niepodległości zgromadziły setki mieszkańców. Powiat chrzanowski zorganizował je wspólnie z gminą Chrzanów. Uczestnikom dziękujemy za udział w tej doniosłej uroczystości. FILM.

Tłumy mieszkańców na obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości  - film

Obchody rozpoczęto nabożeństwem za Ojczyznę w kościele p.w. św. Mikołaja w Chrzanowie. Po mszy przedstawiciele samorządów lokalnych złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą patriotów walczących o wolną i niepodległą Polskę. Tego dnia nastąpiło również uroczyste odsłonięcie muralu niepodległościowego wykonanego przez uczniów I LO w Chrzanowie w Parku 100-lecia Odzyskania Niepodległości (tę nazwę nadano podczas niedzielnych obchodów). 

Barwnie zaprezentowała się młodzież I LO, która przemaszerowała ulicami miasta w strojach z epoki wypożyczonych na tę okazję z łódzkiej filmówki. Byli kosynierzy z powstania kościuszkowskiego, przedstawiciele powstania listopadowego i krakowskiego, młodzi w strojach staropolskich, Garybaldczycy z Marchettim na czele, żuawi śmierci, uczestnicy powstania styczniowego, przedstawiciele gniazd Sokoła, legioniści z komendantem Piłsudskim na czele, w których wcielili się członkowie stowarzyszenia Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie w strojach dwudziestolecia międzywojennego i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chrzanowie. Korowód zasilili tłumnie mieszkańcy. 

Na Placu Tysiąclecia dzieci dostały balony biało-czerwone i chorągiewki, a dorośli flagi i śpiewniki. Dziękujemy uczniom klasy mundurowej II Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie oraz uczniom I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie za pomoc w obsłudze imprezy. 

Odśpiewano hymn państwowy, a w niebo wypuszczono 200 balonów. Było również wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Na zakończenie uroczystości wystąpił lokalny zespół Eder z wokalistą Maciejem Nowakiem, synem Leszka Nowaka - współzałożyciela i wokalisty grupy Sztywny Pal Azji. 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.