Większość nowych kotłów do c.o jest kompatybilna z pompami obiegowymi. Niektóre kotły już fabrycznie posiadają zamontowane pompy obiegowe. Jeżeli jednak kocioł pompy nie ma, jest ona montowana w instalacji. Warto poruszyć kilka istotnych kwestii związanych z pompami co.

Wysoki bieg gwarancją najwyższej sprawności

Pompy obiegowe co http://doborpompy.pl/pompa-obiegowa-co/ najczęściej posiadają silnik, który odpowiada za regulację prędkości obrotów, która może być trzystopniowa bądź czterostopniowa. Ze względu na rodzaj działania podzielić je można na automatyczne oraz ręczne. Nie bez powodu zaleca się, aby pompy pracowały na najwyższym możliwym biegu, osiągają one wtedy największą sprawność. Jeżeli silnik pompy nie posiada większej mocy niż 100 W, dodatkowe zabezpieczenia zewnętrzne, nie są wymagane. Zazwyczaj produkuje się je w jednofazowej lub w trójfazowej wersji.

Poprawny montaż pompy

Warto zacząć od tego, że pompę obiegową co, można zamontować zarówno na przewodzie zasilającym, jak i na przewodzie powrotnym. Wykorzystuje się do tego celu dwuzłączkę gwintowaną, zwaną śrubunkiem i montuje się pompę bezpośrednio na rurociągu.

Należy pamiętać, że pompę trzeba zamontować zgodnie ze strzałką obecną na korpusie. Ma ona nam wskazać odpowiedni kierunek przepływu wody. Warto pamiętać, że pompa musi być zamontowana w miejscu łatwo dostępnym, a jej oś powinna znajdować się w poziomym położeniu.

Zawory odcinające powinny się znaleźć przed pompą jak i za pompą. Rozwiązanie to sprawi, że w wypadku jakiegokolwiek przeglądu bądź też wymiany pompy, nie wystąpi potrzeba opróżniana całej instalacji z wody. Przeglądając oferty, często natrafimy na pompy, które posiadają wbudowane zawory odcinające – gdzie pompa i zawory znajdują się w jednej obudowie.

Istotne parametry pompy obiegowej co

Jak poznać natężenie przepływu? Wystarczy zapotrzebowanie na moc cieplną obiektu, podzielić przez różnicę temperatury wody w przewodzie zasilającym i powrotnym oraz przez ciepło właściwe.

Wysokością podnoszenia pompy jest suma oporów tarcia cieczy, która przez nią przepływa, grzejników, kotła i oporów miejscowych zaworów. Innymi słowy – jest równa stracie ciśnienia w czasie, kiedy woda przepływa przez całą instalację.

Dobrym i zalecanym rozwiązaniem jest wyliczenie wartości obu tych parametrów już na etapie projektowania instalacji c.o. Wykresy charakterystyki – prezentujące wysokości podnoszenia i natężenia przepływu są inne dla każdej pompy. Odnaleźć je można w katalogu pompy.

Co w wypadku, gdy w instalacji znajdują się zawory termostatyczne?

Aktualnie większość instalacji c.o. posiada już termostatyczne zawory. W instalacjach tego typu, podczas wzrastania temperatury pomieszczenia powyżej wartości ustawionej na głowicy termostatu, zawór się przymyka. Co z kolei powoduje wzrost panującego ciśnienia w instalacji. Często w wyniku tego mamy do czynienia z nadmierną głośnością pracy instalacji. W bardzo łatwy sposób można temu zapobiec – po prostu przestawiając pompę na niższy bieg.

Specjaliści w tej dziedzinie oraz producenci instalacji zalecają, aby stosować pompy, które posiadają elektroniczne układy, służące do regulacji różnicy ciśnienia. Innymi słowy – pompy z elektroniczną, płynną możliwością regulacji obrotów silnika. Ich ogromną zaletą jest to, że samoczynnie dostosowują się do zmieniających się przepływów wody w całej instalacji grzewczej. Ponadto, stała zadana wartość ciśnienia zostaje utrzymana.

Pompy obiegowe co – wszystko co warto wiedzieć

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.