W ubiegłym tygodniu chrzanowscy policjanci dwukrotnie podejmowali interwencje wobec nietrzeźwych rodziców małych dzieci. Podczas pierwszej interwencji pijana matka i ojciec opiekowali się czwórką małych dzieci, podczas drugiej matka w stanie upojenia alkoholowego nosiła miesięczne dziecko po drodze.

11 maja  br. chrzanowscy policjanci zostali wysłani przez oficera dyżurnego na ul. Mieszka I w Chrzanowie, gdzie miało dojść do awantury w mieszkaniu. Na miejscu mundurowi zastali rodziców, którzy kłócili się miedzy sobą.  W mieszkaniu przebywała również czwórka dzieci w wieku od dwóch do dziesięciu lat. Ponieważ podczas interwencji mundurowi wyczuli od rodziców woń alkoholu, poddali ich badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Matka dzieci miała  2,7 promila, a ojciec blisko 1,4 promila. Dziećmi zaopiekowała się ich babcia, która przyjechała na miejsce.

Natomiast 14 maja ( niedziela)  policjanci interweniowali wobec nietrzeźwej matki miesięcznego dziecka, na ul. Kolonia Rospontowa w Chrzanowie. Na miejscu mundurowi zastali świadków zdarzenia. Z uzyskanych informacji wynikało, że 29 – latka idąc drogą publiczną zataczała się. W nosidełku miała swojego miesięcznego syna. Widząc całe zdarzenie, świadkowie odebrali nietrzeźwej matce dziecko i zawiadomili odpowiednie służby. Kobieta została poddana przez policjantów badaniu na zawartość alkoholu.  Miała blisko 2,9 promila. Na miejsce interwencji przybył ojciec dziecka, który zaopiekował się synem.

Za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia dziecka grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.  Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku o całym zdarzeniu zostanie poinformowany również Sąd Rodzinny.

Przypominamy, że zgodnie z kodeksem wykroczeń osoba mająca obowiązek opieki, nadzoru nad małoletnim do lat 7 dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny, albo karze nagany. Wedle kodeksu karnego, jeżeli na osobie ciąży obowiązek opieki nad osobą, narażoną na niebezpieczeństwo podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.