Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty bankowej?

Lokata bankowa polega na wpłaceniu do banku określonej kwoty na określony czas przy z góry ustalonym procencie. Środki powiększone o naliczone odsetki otrzymujemy po zakończeniu okresu umownego. Zerwanie lokaty przed czasem zazwyczaj skutkuje brakiem zysku. Lokaty bankowe są jednym z najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy.

Na rynku dostępne są różne rodzaje lokat bankowych. Bardzo popularne są lokaty terminowe, które pozwalają precyzyjnie określić czas trwania umowy oraz spodziewany dochód. Ponadto możemy zdecydować się na lokatę odnawialną, która przedłuża się sama, ale niekoniecznie na wcześniejszych warunkach. Lokatę rentierską dedykowaną osobom zamożniejszym w której można wypłacać odsetki w trakcie trwania lokaty. Banki w swojej ofercie posiadają również lokaty strukturyzowane, nocne czy walutowe.

Wybierając lokatę zwróć uwagę na czas trwania umowy i jej szczegółowe warunki. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na dłuższe zamrożenie środków wybieraj lokaty krótkoterminowe. Minimalizujesz wtedy ryzyko, że będziesz zmuszony rozwiązać umowę przed terminem. Bardzo istotna jest też wysokość oprocentowania. Im wyżej oprocentowana lokata tym większy zysk osiągniesz. Banki podają oprocentowanie lokat w skali roku. Dzięki temu łatwiej Ci porównać oferty. Pamiętaj jednak o tym, że wyliczając, ile możesz zarobić na danej lokacie musisz uwzględnić również długość jej trwania. Najprościej policzyć stałe oprocentowanie według wzoru: (kapitał x oprocentowanie) /365 dni * długość lokaty. Dochód z lokaty jest opodatkowany tzw. podatkiem Belki, który obecnie wynosi 19%.Artykuł powstał we współpracy z portalem: http://pozyczka-bez-bik-online.pl/

Jeśli już wiesz na jak długo chcesz założyć lokatę i udało Ci się znaleźć satysfakcjonujące oprocentowanie, przyjrzyj się innym warunkom umowy. Upewnij się czy bank wymaga otwarcia konta. Jeśli tak, sprawdź jakie są związane z tym koszty. Dowiedz się dokładnie czy nie ma dodatkowych opłat lub prowizji. Wiele banków oferuje bardzo korzystne lokaty terminowe dla nowych klientów. Często wysokość oprocentowania takich produktów jest wyższa na początku a np. po trzech miesiącach spada. To nie znaczy, że lokata jest nieopłacalna. Warto to jednak sprawdzić wcześniej. Pamiętaj również o tym, że wysokość odsetek jest przede wszystkim uzależniona od wysokości kapitału, który wpłacisz na lokatę.

Lokaty bankowe są łatwo dostępnym i bardzo popularnym sposobem oszczędzania pieniędzy. Wiele z nich można założyć przez Internet bez wychodzenia z domu. Jest to bezpieczny produkt finansowy. Na rynku dostępnych jest wiele ofert lokat bankowych zróżnicowanych pod względem długości trwania czy wysokości odsetek. Szukając właściwej można się posiłkować zestawieniami dostępnymi w Internecie. Założenie lokaty nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów. Zawsze możemy liczyć też na pomoc ze strony pracowników banku.