Jakie są najważniejsze sposoby na zapewnienie skutecznej ochrony środowiska przy używaniu środków do szamba?

Odprowadzanie ścieków i brudów to duże obciążenie dla środowiska naturalnego. Zależy nam więc na minimalizacji strat dla przyrody, których źródłem są przydomowe szamba. Głównym problemem jest przy tym nieszczelność szamb - nieczystości przenikające przez nieszczelne szambo to duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Do najważniejszych sposobów jego ochrony należy więc odpowiednie uszczelnienie szamba. Jeśli szczególnie zależy nam na dobru planety, zdecydować możemy się na bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak założenie szamba ekologicznego.

Nieszczelne szamba a ochrona środowiska

Bezodpływowych instalacji sanitarnych nie należy nigdy opróżniać samodzielnie. Zakazane prawnie i niezwykle szkodliwe dla środowiska jest oczywiście opróżnianie szamb w miejscach do tego nieprzeznaczonych, takich jak przydomowe ogródki. W każdym wypadku opróżnianie szamba należy jednak powierzyć profesjonalnej firmie. Firma wywozi odpady do wyznaczonych, przygotowanych do tego miejsc składowania nieczystości.

Do najważniejszych sposobów zapewniania ochrony środowiska przy stosowaniu szamb należy regularna kontrola ich szczelności. Także taką kontrolę przeprowadzają profesjonalne firmy. Środkiem zapobiegawczym przed rozszczelnianiem się szamb jest natomiast ich regularne czyszczenie szamb i doprowadzanie ich do prawidłowej kondycji technicznej.

Właściciel szamba ma obowiązek prawny jego naprawy, jeśli pojawi się w nim nieszczelność. Najskuteczniejszym sposobem uszczelnienia zbiornika jest przy tym przeprowadzenie jego trwałej hydroizolacji. Ubytki w szambach betonowych uzupełnia się zaprawą mineralną, zaprawa asfaltowa pełni natomiast funkcje izolujące i ochronne. Istnieją przy tym odmienne metody zewnętrznego i wewnętrznego uszczelniania szamba.

Szambo ekologiczne - sposób na minimalizację strat dla przyrody

Szambo betonowe wymaga stałej konserwacji i uszczelniania w razie powstawania uszkodzeń. Drobne uszkodzenia mogą być jednak trudne do wykrycia. Często więc zdecydować warto się na budowę szamba ekologicznego, które minimalizuje związane z gromadzeniem się odpadów straty dla przyrody. Szambo ekologiczne stanowi system zamknięty, który nie korzysta z zewnętrznych źródeł zasilania. Oznacza to minimalizację kosztów środowiskowych związanych z samym wywozem ścieków. Szamba ekologiczne opróżnia się o wiele rzadziej, niż tradycyjne. Ponadto w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi minimalizuje ono ryzyko zatrucia terenu niekorzystnymi substancjami biologicznymi i chemicznymi. Warto także w celu naturalnego rozkładu nieczystości stosować bakterie do szamba.