Jakie napoje gazowane możesz pić, gdy stosujesz dietę dla cukrzyków?

Dieta w cukrzycy wymaga od chorego wielu zmian w menu. Z wielu produktów powinniśmy zrezygnować. Na wysokim miejscu takiej listy bezdyskusyjnie powinny znaleźć napoje gazowane. Na szczęście, entuzjaści napojów z bąbelkami nie muszą z nich rezygnować w stu procentach.

Przede wszystkim, pożegnajcie napoje sztucznie słodzone

Przechodząc przez dowolny market, nie da się nie dostrzec napojów gazowanych popularnych producentów. Mają one świetne reklamy, promują je gwiazdy, a na dodatek często można kupić je w dobrych promocjach. Jest to tylko jedna strona medalu. Trzeba pamiętać o tym, że takie napoje zdecydowanie trzeba wykluczyć z diety dla cukrzyka.

Dlaczego? W puszce o pojemności nieznacznie przekraczającej 300 mililitrów często znajduje się odpowiednik 10 łyżeczek cukru. To dawka, która po pewnym czasie może zaszkodzić trzustce osób zdrowych, nie wspominając już nawet o osobach, które zmagają się z cukrzycą. Zresztą, lista dolegliwości, które nakazywałyby ograniczenie tego typu napojów, nie ogranicza się tylko i wyłącznie do cukrzycy. Napoje gazowane z cukrem sprzyjają też rozwojowi candidy, a także mogą podrażniać ścianę żołądka i jelit. Paradoksalnie, część tego typu napojów nie nawadnia, a wręcz wysusza nasz organizm, co jest dla nas zdecydowanie niezdrowe.

Trzeba też zaznaczyć, że napoje z taką ilości cukru u wielu osób mają tendencję do wywoływania nałogu cukrowego. Początkowo pijemy ich niewiele, jednak organizm przyzwyczajony do takiej dawki węglowodanów zaczyna tyć. Rośnie ilość tkanki tłuszczowej i nawet nie spostrzeżemy się, kiedy napój gazowany popularnej firmy zastąpi nam wodę czy herbatę. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że cukier ma tendencje do wywoływania uzależnienia.

Nie wszystkie napoje z bąbelkami są złe

Co, jeśli do tej pory spożywaliście napoje z dużą ilością cukru nie dlatego, że czuliście taką potrzebę, ale po prostu dlatego, że lubicie ten smak i uczucie bąbelków uderzających o podniebienie? Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba rezygnować z nich w stu procentach. Dieta dla chorych na cukrzycę dopuszcza tutaj kilka wyjątków.

Na pierwszym miejscu należy wymienić mineralizowaną wodę magnezowo-wapniową. Paradoksalnie, wysoka zawartość magnezu i wapnia może wręcz działać na nasz organizm pozytywnie. Oczywiście, z zachowaniem umiaru. Magnez zażywany w nadmiarze miewa tendencje do wytrącania potasu. Można jednak stwierdzić, że kilka szklanek takiego napoju w tygodniu nie powinno odbić się na naszym zdrowiu negatywnie.

Na rynku coraz częściej można też kupić dietetyczne napoje gazowane przygotowane z myślą o diabetykach. Zdania o ich wpływie na organizm są podzielone, jednak wydaje się, że kluczową rolę odgrywa umiar. Jeśli tego typu substancje będziemy przyjmować sporadycznie i w wyważonych ilościach, to nie powinny odbić się one na diecie dla cukrzyka niemal wcale.

Wiele osób, które borykają się z cukrzycą, obierają bardzo złą taktykę leczenia choroby. Świetnie wyjaśnia to dietetyk Michał Wrzosek:

[...] Stosowanie zbilansowanego jadłospisu uwzględniającego produkty z niskim indeksem glikemicznym to podstawa do zachowania zdrowia w cukrzycy. Na przestrzeni czasu, stan pacjentów diabetologicznych może pogarszać się bardzo szybko. Wykorzystując metody farmakologiczne, jesteśmy w stanie chronić się przed niszczycielską siłą cukru. Jednakże to niefarmakologiczne metody leczenia, a w tym głównie dieta decydują o efektywności leczenia. Błędnym rozumowaniem jest: stosowanie leków, a spożywanie produktów obfitych w cukry proste. Jedno wyklucza drugie, dlatego dieta w cukrzycy to niezbędny element prawidłowo funkcjonującego organizmu. [...]

Istotne informacje na temat diety dla cukrzyków znajdziesz też na stronie: https://cukrzycapolska.pl/dieta-dla-cukrzyka-top5-porad-ktore-odciaza-trzustke/.

Nie tylko dieta

Oczywiście dieta w cukrzycy odgrywa ogromne, nieraz kluczowe znaczenie, jednak warto spojrzeć na tę chorobę nieco szerzej. Wskazane jest podjęcie walki na wielu płaszczyznach. Jeśli wiecie, że wyeliminowanie napojów gazowanych przyjdzie Wam z wielkim trudem, to po konsultacji z lekarzem prowadzącym, powinniście wprowadzić też sporo zmian w innych sferach swojego życia.

Ogromne znaczenie odgrywa stała aktywność fizyczna i redukcja BMI poniżej 25. Cukrzyca - zwłaszcza typu drugiego - to choroba wielowymiarowa, na którą lekarz prowadzący musi patrzeć szeroko, wykraczając ponad szkodliwe działanie samych tylko napojów gazowanych. Dieta w cukrzycy nie ogranicza się tylko i wyłącznie do napojów czy słodyczy i warto o tym pamiętać.