Jaką baterię łazienkową wybrać?

Wybór baterii łazienkowych to zwykle jeden z ostatnich etapów prac wykończeniowych czy remontowych. Zdarza się, że na szybko decydujemy się kupić coś, co nie do końca spełnia nasze potrzeby i oczekiwania. Aby nie wymieniać baterii w krótkim czasie od jej zamontowania, warto więc dokonać przemyślanego wyboru.

W sklepach z akcesoriami łazienkowymi znajdziemy baterie wannowe, prysznicowe, umywalkowe, jednouchwytowe lub dwuuchwytowe, ścienne lub podtynkowe, w wersji podstawowej lub z wieloma dodatkowymi udogodnieniami. Opcji jest tak wiele, że trudno zdecydować się tylko na jedno rozwiązanie. Podczas wyboru baterii warto zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale również na funkcjonalność oraz parametry techniczne.

Czym kierować się przy wyborze baterii?

W poszukiwaniu idealnej baterii łazienkowej warto brać pod uwagę styl aranżacji – co innego będzie dobrym rozwiązaniem w łazience urządzonej w klasycznym stylu, a inne baterie lepiej się sprawdzą w nowoczesnych wnętrzach. Jeśli wymieniamy baterie, a nie planujemy większego remontu i kucia ścian, warto dopasować je do istniejącej instalacji hydraulicznej. Zadbajmy również o to, by wybrana bateria była dopasowana do ceramiki. Jeśli będzie zbyt mała lub za duża w stosunku do umywalki lub wanny, użytkowanie nie będzie wygodne, a ich kwestie estetyczne mogą pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli jednocześnie szukamy baterii do umywalki, natrysku i bidetu, bardzo dobrą opcją będzie wybór rozwiązań pochodzących z jednej kolekcji. Wszystkie znajdujące się w łazience baterie będą wtedy jednolite stylistycznie.

Zwracajmy uwagę na oszczędność wody

Choć o wyborze baterii zwykle decyduje jej wygląd i parametry, warto pochylić się również nad kwestią oszczędności wody. Niektóre baterie łazienkowe generują większe jej zużycie, inne natomiast pozwalają na spore oszczędności. Jeśli zależy nam na ekonomicznym rozwiązaniu, warto na przykład postawić na baterię jednouchwytową, a nie dwuuchwytową. W przypadku tej drugiej dużo dłużej trwa bowiem regulacja temperatury wody, co zwiększa zużycie. Ciekawym rozwiązaniem są natomiast baterie z wbudowanymi perlatorami, które napowietrzają strumień wody, zmniejszając jej zużycie.  Wśród nowoczesnych propozycji można natomiast wybierać pomiędzy wieloma modelami baterii bezdotykowych, które posiadają wbudowane czujniki ruchu. Także one pozwalają na ograniczenie zużycia wody do minimum.