Jak zbierać zniżki w OC?

Ceny OC u poszczególnych ubezpieczycieli znacznie się od siebie różnią. Ma na to wpływ polityka prowadzona w danej firmie, ale wiele zależy również od indywidualnej sytuacji kierowcy. Chodzi tu o zgromadzone zniżki, dzięki którym można obniżyć koszt wykupienia polisy nawet o kilkadziesiąt procent. Jak są naliczane i co należy zrobić, aby skorzystać z maksymalnego rabatu? Podpowiadamy!

Jak przyznawane są zniżki OC?

Przepisy prawa wymagają, aby każdy pojazd mechaniczny miał opłacone ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Nie regulują jednak tego, w jaki sposób firmy mają naliczać stawki. Mając więc dowolność w ustalaniu wysokości zniżek oraz określenia czynników, które mogą mieć wpływ na cenę polisy. Rabaty za bezszkodową jazdę przyznawane są najczęściej według ogólnego systemu, którym kieruje się większość ubezpieczycieli:

  • 10% zniżki za rok bez wypłaconego odszkodowania z OC,
  • 10% zwyżki za spowodowanie kolizji,
  • 60-70% zniżki za kilka lat bezszkodowej jazdy.

Niektóre firmy oferują nawet 80% maksymalnego rabatu, ale są też takie naliczające jedynie 5% zniżki za bezpieczne poruszanie się po drodze. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Zniżki przy zakupie ubezpieczenia OC AC - czy można jeszcze taniej?”. Zanim zdecydujesz się na wykupienie danej polisy, warto więc sprawdzić oferty innych towarzystw. Różnice w cenie mogą być spektakularne, nawet jeżeli nie masz jeszcze wypracowanych maksymalnych zniżek.

Na jakiej podstawie obliczana jest cena OC?

Rabaty za bezszkodową jazdę to najprostszy sposób, aby zaoszczędzić na polisie. Na jej wysokość ma jednak wpływ wiele innych czynników, na podstawie których są wyliczane stawki:

  • marka i model pojazdu,
  • rok produkcji i przebieg,
  • pojemność i moc silnika,
  • sytuacja osobista kierowcy,
  • wiek posiadacza samochodu.

Warto mieć na uwadze to, że w wielu towarzystwach zniżki naliczane są osobom, które skończyły 21 lub 26 lat. Młodzi kierowcy, którzy nie mają jeszcze doświadczenia są w najgorszej sytuacji. Muszą więc się liczyć z tym, że zanim nie uzbierają upustów za bezszkodową jazdę, stawki będą dość wysokie.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

W przeciwieństwie do dodatkowych pakietów ochrony, takich jak AC czy NNW, każde OC obowiązuje w takim samym zakresie. Najważniejszym kryterium wyboru takiego produkty powinna więc być jak najniższa cena, gdyż wysokość stawek nie wpływa na jakość ubezpieczenia. Na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/ znajdziesz narzędzie, które pozwoli Ci sprawdzić, w której firmie dostaniesz najkorzystniejszą ofertę. Kalkulator na podstawie podanych przez Ciebie informacji wygeneruje propozycje ubezpieczeń od różnych firm. To pozwoli Ci porównać ze sobą poszczególne produkty i wybrać ten, który ma najkorzystniejsze warunki.

Mimo że niska cena powinna być wyznacznikiem atrakcyjności OC, to warto zwrócić uwagę także na inne czynniki. Zanim podpiszesz umowę sprawdź, na jakich zasadach naliczane są zniżki. Warto wybrać tę firmę, w której będziesz mógł szybko zgromadzić maksymalne rabaty za bezszkodową jazdę.