ubezpieczenie turystyczne a ekuz

Wakacje to idealny czas, by odpocząć od codziennych obowiązków i zaznać nieco spokoju. Podczas urlopu jednak mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, o których warto pomyśleć wcześniej. Jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie wakacyjnego wyjazdu? Oto przydatne wskazówki

Ogólne zasady bezpiecznych wakacji

Zanim wyruszysz na wakacje, zadbaj o to, by poinformować swoich bliskich o celu podróży. Jest to bardzo ważne, by w razie wszelkich kłopotów wiedzieli, gdzie przebywasz. Do tego dobrym pomysłem jest, by nie podróżować samemu i wybierać się na wakacje w gronie bliskich, zaufanych osób. Unikaj podejrzanych ludzi, szczególnie w środkach komunikacji. Istotne będą też:

  • zadbanie o bezpieczeństwo bagażu lub torebki,
  • pilnowanie swoich napojów w takich miejscach jak dyskoteki lub kluby,
  • odpowiedzialnie spożywanie alkoholu,
  • przygotowanie się na możliwość nagłej zmiany pogody (szczególnie w górach),
  • ostrożność podczas uprawiania sportów wodnych i kąpać się wyłącznie tam, gdzie są strzeżone kąpieliska,
  • pilnowanie swoich pociech,
  • zapoznanie się z przepisami, jakie obowiązują w danym kraju, przed wybraniem się w podróż za granicę,
  • wyrobienie karty EKUZ i wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Karta EKUZ – czy warto ją mieć?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to bezpłatne ubezpieczenie turystyczne, które wydawane jest na wniosek w placówkach NFZ. Dzięki niej zyskujesz dostęp do opieki medycznej na terenie krajów UE, EFTA (Norwegia, Islandia, Szwajcaria, Liechtenstein) oraz Wielkiej Brytanii. Jest niezbędna podczas wyjazdów zagranicznych po Europie, gdyż umożliwia korzystanie z darmowych usług zdrowotnych na takich samych zasad, jak obywatele danego państwa.

Posiadając EKUZ, nie jesteś jednakże zwolniony z kosztów medycznych w bezpośredni sposób. Za wszystkie usługi trzeba najpierw zapłacić, a następnie zwrócić się po powrocie do kraju do NFZ o zwrot kosztów. Karta sprawdzi się przede wszystkim w przypadku nagłych urazów, chorób czy wypadków. Jeśli stanowią one zagrożenie dla życia lub zdrowia, możliwe będzie skorzystanie z darmowej pomocy. To jednak ustali lekarz na miejscu.

Warto pamiętać, że niekiedy dostęp do państwowych placówek medycznych może być mocno utrudniony, a do tego nie są one często odpowiednio wyposażone. Profesjonalną pomoc uzyskać można w prywatnych ośrodkach, jednak wymagają one za usługi dość wysokich opłat.

Czego nie zapewnia EKUZ?

EKUZ nie upoważnia do usług dodatkowych, takich jak koszty transportu medycznego (który może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i więcej), NNW, OC oraz innych form ochrony, które zwiększają bezpieczeństwo wyjazdów. Do tego będziesz musiał ponieść 100% ewentualnych wydatków na organizację akcji ratowniczych. Są one bardzo drogie, szczególnie jeśli wykorzystywany jest do nich helikopter.

Warto pamiętać też, że w europejskich krajach nie obowiązują takie same refundacje, jak w polskim NFZ. Dlatego warto zapoznać się z zasadami danego państwa jeszcze przed wyjazdem. Niekiedy może być tak, że w Polsce lek jest całkowicie refundowany, gdy w innym kraju trzeba będzie do niego dopłacić.

Pełną ochronę może zapewnić ubezpieczenie turystyczne. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj tutaj: https://ekuz.com.pl/ubezpieczenie-turystyczne-a-ekuz/.

Ubezpieczenie turystyczne – co zapewnia?

Ubezpieczenie turystyczne nie jest dostępne za darmo, w przeciwieństwie do EKUZ. Jednakże za stosunkowo niewielką kwotę, można zyskać dostęp do elementów ubezpieczenia, które zapewnią dodatkową ochronę. Do tego polisa zadziała nie tylko w europejskich krajach, ale też tych poza Europą, np. popularnych turystycznych destynacjach jak Egipt czy Tunezja.

Ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci:

  • dostęp do prywatnych placówek medycznych na całym świecie,
  • pokrycie kosztów ratownictwa,
  • pomoc medyczną w przypadku wielu dolegliwości,
  • ubezpieczenia NNW oraz OC,
  • wsparcie assistance, czyli pomoc tłumacza i prawnika,
  • ochronę bagażu i sprzętu sportowego,
  • ubezpieczenie w przypadku opóźnień lotu.

Czym różni się EKUZ od ubezpieczenia turystycznego?

Otrzymanie karty EKUZ nie wiąże się z żadnymi opłatami, podczas gdy za ubezpieczenie turystyczne konieczne jest opłacenie pewnej kwoty. Chociaż zazwyczaj nie jest ona wysoka, oferuje znacznie szerszą ochronę niż sama Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Niektóre korzyści z posiadania EKUZ to możliwość jej szybkiego otrzymania oraz dostęp do refundowanych usług w ramach państwowej służby zdrowia danego kraju. Jednakże karta ma swoje ograniczenia, takie jak dostęp tylko do wybranych usług w zależności od kraju czy ograniczony zasięg geograficzny.

Z drugiej strony, ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę w krajach poza UE i EFTA, pokrywa koszty leczenia w prywatnych placówkach, transportu powrotnego do kraju oraz działalności ratunkowej. Daje również możliwość skorzystania z dodatkowych świadczeń. Jednak wymaga dodatkowej opłaty, a pewne usługi mogą być wyłączone z ochrony w zapisach umowy ubezpieczeniowej.