Jak przygotować się do nauki pływania?

Każdy moment jest dobry, by rozpocząć naukę pływania. Umiejętności te są niezwykle ważne, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo i gwarantują komfort psychiczny. Samo pływanie pozwoli wzmocnić mięśnie i wymodelować sylwetkę. Sport ten zalecany jest przez lekarzy osobom zmagającym się z kontuzjami. Jak zacząć swoją przygodę z wodą?

Niezbędny zestaw

Na listę najważniejszych rzeczy na basen należy wpisać wygodny strój kąpielowy, klapki oraz ręcznik. To absolutne minimum wymagane na każdym basenie. Dodatkowo można wyposażyć się w czepek (jeśli jest obowiązkowy na pływalni) oraz okularki pływackie, które pomogą przezwyciężyć niepokój towarzyszący zanurzaniu głowy pod wodę. Niektórzy decydują się na zakup akcesoriów wspomagających pierwsze próby samodzielnego pływania. Należą do nich słynny makaron, deska do pływania czy płetwy. Część z tych rzeczy z pewnością znajduje się na wyposażeniu pływalni, zwłaszcza jeśli w ofercie znajdują się lekcje pływania. Po wyjściu z wody należy udać się pod natrysk, aby spłukać chlor pokrywający skórę i włosy. Pomocne będą kosmetyki, które warto spakować na basen.

Ryzyko kontuzji? Zerowe!

Każdy sport wymaga wysiłku, jednak podczas pływania odczuwa się go najmniej. Uważa się, że aktywność fizyczna w wodzie jest w pełni bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ nie ma możliwości wykonywania ćwiczeń w nieprawidłowy sposób. W przeciwieństwie do tradycyjnych ćwiczeń siłowych pływanie mogą uprawiać osoby w każdym wieku, zarówno niemowlęta, jak i osoby starsze; także ci, którzy borykają się z urazami stawów czy zbyt mocnym obciążeniem kręgosłupa. Każda aktywność na basenie, a już na pewno nauka pływania uaktywni do pracy stawy międzykręgowe i zwiększy ruchomość całego szkieletu. Podczas pływania niektórymi stylami można rozluźnić mięśnie karku, zwiększyć elastyczność mięśni i rozluźnić lędźwie. Wszystko zaprocentuje w przyszłości w zachowaniu prawidłowej postawy.

Psychiczny odpoczynek

Pływanie wspaniale pobudza krążenie krwi i dotlenia organizm, co skutkuje znakomitym samopoczuciem. Dodatkowo zanurzając się pod wodą człowiek w pewien sposób odcina się od bodźców zewnętrznych i skupia się na wykonywanej aktywności. Pomaga to odprężyć się i zapomnieć na moment o wszystkich obowiązkach, które czekają za drzwiami pływalni. Taka dawka relaksu od razu przełoży się na zdrowie fizyczne. Osoba zadowolona ze swoich umiejętności chętnie uczestniczy w zajęciach i jest wysoce zmotywowana do czynienia dalszych postępów. Owocem tej pracy jest wydolniejszy organizm, prawidłowa praca serca oraz szczuplejsza sylwetka.

Strach przed pływaniem? Nie u nas!

Aby opanować umiejętność pływania w dobrym stopniu, na naukę trzeba poświęcić co najmniej kilka miesięcy. Jeśli początkowym zajęciom towarzyszy strach, najlepiej oswajać się z wodą stopniowo pod okiem doświadczonego instruktora. Pracownicy Parku Wodnego Kraków cierpliwie przyzwyczajają do wody swoich podopiecznych, zachęcając do wykonywania ćwiczeń przy krawędzi basenu. Nauka pływania pod okiem takich profesjonalistów to prawdziwa przyjemność!

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.