Jak dbać o wzrok po 60.roku życia?

Wraz z wiekiem zmienia się funkcjonowanie całego organizmu. To naturalny proces, który prędzej czy później spotyka każdego z nas. Problem pojawia się również w zakresie widzenia, co z czasem przekłada się na problemy w codziennym funkcjonowaniu. Pierwsze symptomy pojawiają się już po 40. roku życia, jednak wyraźne pogorszenie wzroku następuje po ukończeniu 60 lat. Czy można się przed tym ustrzec?

Dlaczego wzrok się pogarsza?

Z upływem lat soczewka oka staje się twarda i traci swoją wrodzoną sprężystość. To przyczynia się do stopniowej utraty zdolności zmiany jej kształtu. Proces jest zupełnie normalny i wiąże się ze starzeniem organizmu i zużyciem narządów. Tzw. akomodacja znacznie postępuje w przypadku osób po 60. roku życia. Patrząc na przedmioty w różnej odległości, oko nie może dopasować się do punktu widzenia, a soczewka traci możliwość kurczenia się i rozkurczania. To z kolei przekłada się na utratę ostrości widzenia i konieczność wizyty u specjalisty. Pojawiają się problemy z czytaniem, które znikają po dostosowaniu odległości. To sygnał, że problem rozwija się i zacznie postępować.

Starczowzroczność - czyli dlaczego oko się zużywa?

Problem z widzeniem po roku 60. określany jest mianem starczowzroczności. Nie jest to wada, co więcej może się łączyć z krótko i dalekowzrocznością. To dwa odrębne zjawiska o różnym podłożu fizjologicznym. Czy problem można powstrzymać lub skorygować? Badacze na całym świecie szukają rozwiązania, jednak na postępującą starczowzroczność nie ma stuprocentowego sposobu. Można korygować zmiany, jednak starzejący się organizm to rzecz zupełnie normalna i oczywista. 

Najpopularniejszą formą jest oczywiście korekcja z pomocą odpowiednich okularów. Muszą one być precyzyjnie dobrane przez specjalistę. Moc dobiera się do stopnia utraty akomodacji, co jest niezwykle istotne, by zniwelować problemy z widzeniem i wszelkie dolegliwości związane ze złym doborem szkieł., w tym zawrotów głowy i złego samopoczucia. Zazwyczaj niezbędne są dwie pary okularów. Jedna do widzenia na odległość, druga do czytania i wykonywania innych czynności w bliskiej odległości.

Drugie rozwiązanie to oczywiście soczewki wieloogniskowe, które automatycznie dopasowują się do odległości. To duża zaleta, która dodatkowo zapewnia komfort noszenia. Tutaj również należy wziąć pod uwagę konieczność precyzyjnego dobrania soczewek.

Jak dbać o wzrok, by odroczyć w czasie problemy?

Nie bez znaczenia jest sama dieta. Zdrowy styl życia może nieco opóźnić proces. Kwasy omega-3, witaminy, minerały, składniki wpływające korzystnie na oczy i ostrość widzenia. Należy chronić oczy przed słońcem i smogiem oraz dbać o bezpieczną odległość wszelkich udogodnień technologicznych typu smartfon, telewizor, komputer już we wczesnych latach. Nie mniej istotne są regularne wizyty u specjalisty i szybka reakcja na wszelkie zmiany i problemy  w zakresie widzenia. Wszelkie nieleczone choroby i zaburzenia wzroku przekładają się na postępujące problemy w latach późniejszych. Problemem jest również tzw. "suche oko", które również powoduje zaburzenie widzenia. Dlatego nie można bagatelizować problemu i systematycznie stosować odpowiednie krople.

Odpowiednia dieta oraz właściwe dbanie o wzrok jeszcze za młodych lat może nieco opóźnić proces starczowzroczności. Problem jednak jest nieuchronny, dlatego wszelkie zmiany i problemy warto konsultować ze specjalistą. Stała opieka lekarza, szybkie rozpoznanie problemu oraz rozpoczęcie prawidłowego leczenia to sposób, by uniknąć szybkiego pogorszenia widzenia.