Obecnie nie jest łatwo znaleźć dobrego pracownika, szczególnie na stanowiska niższego i średniego szczebla. W wielu branżach przedsiębiorcy borykają się z długimi i nieskutecznymi procesami rekrutacji, tracąc przy tym czas i pieniądze. Rozwiązaniem są pracownicy z Ukrainy, którzy odznaczają się dużą motywacją oraz dyspozycyjnością. Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

 

Pracownicy z Ukrainy i Białorusi poprzez agencję pracy tymczasowej

 

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej, która samodzielnie zajmie się wszystkimi kłopotliwymi etapami zatrudniania osób z innego kraju. Przedsiębiorca nie musi martwić się o wystawianie ogłoszeń, zgłaszanie się do Urzędu Pracy czy nawet przeprowadzanie rekrutacji – specjalizująca się w tym firma zajmie się wszystkim sprawnie i skutecznie.

 

Dzięki pomocy agencji można zyskać wykwalifikowaną, chętną do realizacji wszystkich zadań pomoc, jaką są pracownicy z Ukrainy i z Białorusi. Firma zewnętrzna zajmie się wszystkimi etapami zatrudnienia:

 

  • wyszuka pracowników z Ukrainy szukających pracy w danej branży i podejmie z nimi kontakt,
  • przeprowadzi rekrutację na wybrane stanowiska,
  • zajmie się wszystkimi formalnościami związanymi z zatrudnianiem osób spoza kraju.

 

Przedsiębiorca może więc zająć się ważnymi dla firmy sprawami i oddelegować wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem nowych osób specjalizującej się w tym agencji, oszczędzając tym samym swój czas i pieniądze.

 

Pracownik z Ukrainy – jakie są zalety takiego wyboru?

 

Obecnie pracownik z Ukrainy jest wartościowy dla przedsiębiorców z wielu branż. Przybywające zza granicy osoby są bardzo chętne i zmotywowane do realizacji obowiązków zawodowych, posiadają też często doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje. Ogromną zaletą jest także ich dyspozycyjność – chętnie podejmują się pracy zmianowej, sezonowej lub w weekendy. Są ludźmi z reguły pracowitymi i rzadko decydują się na zmianę firmy, dlatego przedsiębiorstwo może zyskać stałą pomoc.

 

gdzie można znaleźć pracowników z ukrainy

Leasing pracowniczy – rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy

 

Można zdecydować się także na leasing pracowniczy – wynajem pracowników jest doskonałym rozwiązaniem przy pracy sezonowej lub tymczasowych zleceniach, przy których firma musi wesprzeć się dodatkową siłą roboczą. Dla przedsiębiorcy takie rozwiązanie ma dużo zalet, nie musi on bowiem bezpośrednio zatrudniać nowych osób, martwić się związanymi z tym formalnościami czy odprowadzaniem podatków. Wszystkim zajmuje się agencja, która udostępnia leasing pracowniczy. W efekcie można zyskać potrzebną grupę pracowników z Ukrainy, wykwalifikowanych do realizacji danego zlecenia.

 

Również w przypadku leasingu pracowniczego przedsiębiorca nie musi zajmować się procesem rekrutacji czy sprawdzania wynajmowanych pracowników – to agencja dopilnowuje, by dostarczyć wykwalifikowanych specjalistów o odpowiednim doświadczeniu. Właściciel firmy będzie więc miał pewność, że wybrany pracownik z Ukrainy będzie odpowiednio dobrany do realizacji danego zadania pod względem wiedzy i umiejętności.

 

Pracownicy z Ukrainy – do pracy sezonowej i na stałe

 

Decydując się na skorzystanie z usług agencji, można uzyskać najlepszą pomoc, jaką są pracownicy z Ukrainy. W większości są to osoby młode, sprawne, z bardzo dużą motywacją, często poszukujące zajęć sezonowych, jednak można znaleźć także wysoko wykwalifikowanych specjalistów na wyższe stanowiska, chętnych do zatrudnienia na dłużej.

 

Aby zatrudnić pracownika z Ukrainy, wystarczy zgłosić się do agencji pracy tymczasowej http://www.pracowici.pl/pracownicy-z-ukrainy/, która po ustaleniu wymagań przedsiębiorcy, przystąpi do rekrutacji oraz wszystkich związanych z nią formalności.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.