Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę

Fotowoltaika to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej inwestorów. Nic w tym dziwnego, ponieważ pozwala ona na uzyskiwanie darmowej energii elektrycznej. Jeżeli planujesz budowę własnego domu powinieneś zastanowić się nad zastosowaniem fotowoltaiki. Warto w takim przypadku dowiedzieć się więcej na jej temat. Poniżej znajdziesz opis jej działania oraz zalety posiadania takiej instalacji.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika pozwala na przetworzenie energii ze słońca na energię elektryczną. Wykorzystuje się do tego panele fotowoltaiczne, które przekształcają promienie słoneczne na prąd stały. Następnie przechodzi on do inwertera, gdzie produkowany jest prąd przemienny. Właśnie w takiej postaci dostarczany jest on do naszych gniazdek w domu. Fotowoltaika może z powodzeniem zasilić wszystkie urządzenia w Twoim domu. Cieszy się ona tak dużą popularnością, ponieważ opłaca się finansowo oraz jest przyjazna środowisku. Tutaj dowiesz się więcej o skuteczności instalacji fotowoltaicznych:

Panele fotowoltaiczne są w stanie wytwarzać prąd stały ze względu na materiał półprzewodnikowy, z którego są wykonane. Posiadają one także ogniwa krzemowa, gdzie energia słoneczna zamieniana jest w ładunek elektryczny. Inwerter natomiast przekształca tą energię na prąd przemienny. Tak pozyskiwany prąd zasila wszystkie urządzenia podłączone do gniazdek. Jeżeli produkowane są nadmierne ilości prądu, są one magazynowane, aby można było je wykorzystać później. Najczęściej nadwyżki są sprzedawane dostawcom prądu.

Przeczytaj więcej na https://ekoi.pl/

Z czego składa się fotowoltaika?

Warto również poznać budowę fotowoltaiki. Składa ona się z kilku elementów. Jednym z ważniejszych są panele fotowoltaiczne, dzięki którym pobierana jest energia słoneczna. Oprócz tego warto wyróżnić także inwerter, który przekształca energię na prąd przemienny. Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna posiada przewody oraz konstrukcję montażową. Inwestorzy mogą także zdecydować się na magazyn energii, który pozwala na przechowywanie jej. W ten sposób możesz korzystać z urządzeń elektrycznych nawet w sytuacjach, kiedy słońce zajdzie.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Podczas decyzji o inwestycji w fotowoltaikę warto dowiedzieć się jaką moc dla naszej instalacji będziemy potrzebować. Powinna być ona przede wszystkim dostosowana do naszego zużycia energii. Wyprodukowana energia w ciągu roku nie powinna przekraczać całkowitego rocznego zużycia. W ten sposób unikniesz nadmiarowego wytwarzania energii w stosunku do zapotrzebowania. Zakłada się, że na każde roczne zużycie 1000 kWh energii dobiera się 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości powiększać naszą instalację fotowoltaiczną. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jej wielkość ma wpływ na koszt oraz okres zwrotu z inwestycji. Warto więc skorzystać z pomocy fachowców, którzy będą w stanie odpowiednio dobrać moc instalacji oraz pomogą nam w jej montażu. W tym filmie dowiesz się więcej na ten temat: