Gaz do ogrzewania, jak ten oferowany pod adresem http://www.eko-gaz.pl/gaz_plynny_do_ogrzewania.php stał się w ostatnim czasie popularnym paliwem wykorzystywanym do ogrzewania domów mieszkalnych w Polsce. Skąd nagła popularność gazowych instalacji grzewczych?

W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytania dotyczące wykorzystywania gazu do ogrzewania domów jednorodzinnych. Czy ogrzewanie takie jest bezpieczne? Co przemawia za wyborem droższego paliwa do ogrzewania domów? Planujesz modernizację instalacji CO w swoim domu i zachodzisz w głowę, czy gaz do ogrzewania będzie dobrym rozwiązaniem? Koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł.

Czym jest gaz do ogrzewania?

- gaz ziemny a LPG

Mówiąc o gazie do ogrzewania możemy mieć na myśli dwa rozwiązania. Pierwsze, niezwykle wygodne i naprawdę bezobsługowe to wykorzystywanie w instalacjach grzewczych - centralnego ogrzewania i ciepłej wody – gazu ziemnego z instalacji gazowej doprowadzonej do domu. Niestety nie wszędzie jest możliwe lub opłacalne doprowadzenie nitki gazociągu do domu. Rozwiązaniem dla obiektów, które nie mają możliwości podpięcia się do instalacji gazowej jest gaz LPG, który jest magazynowany w specjalnym zewnętrznym zbiorniku, skąd za pomocą rur trafia do wnętrza budynku i zasila instalację grzewczą. Jedynym mankamentem zasilania instalacji skroplonym gazem LPG ze zbiornika zewnętrznego jest konieczności stałego monitorowania zawartości zbiornika tak, aby nie zabrakło nam gazu do podgrzania ciepłej wody użytkowej lub zagrzania wnętrza budynku w chłodny dzień.

Zalety gazowej instalacji grzewczej

Gaz do ogrzewania zyskał popularność mimo relatywnie wyższej ceny – w porównaniu z systemami zasilanymi węglem – z kilku powodów. Jednym z nich jest z pewnością bezobsługowość instalacji. O ile mamy możliwość podpięcia się do instalacji gazowej możemy praktycznie w ogóle zapomnieć o obsłudze instalacji grzewczej w naszym domu i korzystać z niej niezależnie od pory roku. W przypadku zasilania instalacji gazem z zewnętrznych zbiorników należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu zbiorników. Tak czy inaczej, uzupełnianie zbiornika z gazem to nie regularne „dokładanie” do pieca, na które w okresie grzewczym musimy mieć czas co najmniej raz w ciągu doby. Warto również pamiętać o konieczności regularnego czyszczenia pieca oraz opróżniania popielnika. W przypadku instalacji zasilanej gazem problemów takich nie ma. Drugim czynnikiem przemawiającym za wyborem instalacji zasilanej gazem ziemnym lub LPG jest czystość. Kotłownia to miejsce, które zawsze jest pełne sadzy i brudu. Nie unikniemy tego nawet w przypadku najnowocześniejszych kotłów grzewczych. Już sama konieczność magazynowania wsadu do kotła wiąże się z generowaniem brudu oraz koniecznością posiadania odpowiednio dużego pomieszczenia. LPG magazynujemy w zbiorniku zainstalowanym za domem, co pozwala na oszczędzanie przestrzeni wewnątrz domu. Jednocześnie zasilanie instalacji gazem nie generuje popiołu ani żadnych innych produktów ubocznych, które musielibyśmy sprzątać. „Wsad” do kotła też nie brudzi. Można zatem z całą stanowczością stwierdzić, że gaz do ogrzewania to czyste i bezproblemowe ogrzewanie pomieszczeń oraz wody użytkowej.

Ostatnim czynnikiem, który wpływa na wybór gazu do ogrzewania jest czynnik ekologiczny. Gaz ziemny oraz LPG to paliwa niezwykle ekologiczne, które nie zanieczyszczają powietrza, a co za tym idzie są bezpieczne dla ludzkiego zdrowia i życia.

Dlaczego decydujemy się na gaz do ogrzewania? - o zaletach gazowych instalacji grzewczych