Taras wykonany z drewna potrafi nadać przestrzeni naturalnego uroku. Oprócz walorów estetycznych, warto postawić także na trwałość materiału. Wiele zależy zatem od doboru odpowiedniego gatunku drewna. Producenci desek tarasowych oferują niezliczoną ilość możliwości. Warto wiedzieć jaki rodzaj drewna będzie najlepszy.

Najczęściej producenci desek tarasowych http://codeck.pl polecają te z syberyjskiego oraz europejskiego drewna. Są stosunkowo niedrogie i mają bardzo ciekawe usłojenie. Dużą popularnością cieszą się również deski dębowe, sosnowe, modrzewiowe, a nawet daglezjowe czy też świerkowe.

Deski tarasowe sosnowe

Jeżeli chodzi o Polskę, drewno sosnowe to najpopularniejszy materiał do budowy tarasów. Jest to świetne rozwiązania dla tych, którzy chcą niskim kosztem zbudować ładny, ale i solidny taras. Ponadto jest to drewno, które nie sprawia problemów w obróbce. Ma jednak jedną wadę, nie jest zbyt odporne na warunki atmosferyczne oraz owady i grzyby. Może być zatem wymagana jego impregnacja.

Najlepiej spiszą się deski impregnowane ciśnieniowo. Jeżeli zostaną wykonane z suszonego drewna, będą miały gładką powierzchnię. Suszone drewno, oprócz estetycznego wygląda gwarantuje także długą trwałość. Wszystko to dzięki temu, że impregnat lepiej się wchłania w drewno suszone. Jego konserwacja powinna być przeprowadzana dwa razy w roku.

Deski tarasowe z modrzewia

Modrzew również jest rekomendowany przez producentów desek tarasowych. Jest nieco bardziej twardszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na warunki atmosferyczne, od sosnowego drewna. Rzadziej dochodzi na nim do pęknięć i wypaczeń.

Najczęściej sięga się po modrzew syberyjski. Drzewa te rosną w dość surowym klimacie, stąd są bardzo odporne i charakteryzują się gęstością zbliżoną do egzotycznego drewna. Jest to jeden z najsolidniejszych gatunków drewna iglastego na całym świecie. Wzmocnione dodatkowo impregnacją ciśnieniową, deski z modrzewia syberyjskiego mogą służyć nawet 15 lat.

Deski tarasowe ze świerku europejskiego

Jako, że drewno świerku nie należy do najbardziej odpornych materiałów zaleca się jego odpowiednie zabezpieczenie. Jest to o tyle istotne, ponieważ w wskutek czynników atmosferycznych, ten rodzaj drewna może się odkształcać, pękać i zmieniać swój rozmiar. Są to jednak procesy naturalne, niepodlegające reklamacji. Drewno to ulega też procesowi patynowania – tworzenie się srebrzystej powłoki, natomiast wpływa to wyłącznie na kwestie wizualne. Można temu zapobiec stosując odpowiednie oleje.

Deski tarasowe dębowe i z daglezji

W naszym kraju nie da się wyróżnić twardszego gatunku drewna niż dębowe. Jest także bardzo stabilne i wysoce odporne na wilgoć oraz wszelkie działanie czynników biologicznych. Należy jednak pamiętać, że odpowiednio niezabezpieczone może pokryć się patyną. Dlatego jak w przypadku innych gatunków, także wskazana jest regularna konserwacja.

Deski na taras z daglezji są bardzo odporne na owady i grzyby. Należy jednak pamiętać, że w wyniku promieniowania słonecznego ich kolor może ciemnieć.

Tylko certyfikowane produkty

Wybierając producenta desek tarasowych, trzeba mieć na uwadze to, czy jego produkty posiadają niezbędne certyfikaty, jak np. FSC. Jest to dla nas gwarancja, że wybrane przez nas deski tarasowe pochodzą z miejsc, które są zarządzane zgodnie z normami gospodarki leśnej. Jesteśmy wtedy zapewnieni o tym, że produkt, który otrzymujemy stworzono przez wycinkę drzew, nie naruszając naturalnego ekosystemu.

Deski tarasowe – jakie drewno będzie najlepsze?

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.