Czym smarować i konserwować bramy?

2 min czytania
Czym smarować i konserwować bramy?

Czym smarować i konserwować bramy?

Smarowanie i konserwacja bram to bardzo ważna czynność, która zapewnia bezpieczeństwo i sprawność ich działania. Choć brama przesuwna jest najprostszym typem bramy, to jej właściwa konserwacja jest zalecana nie tylko przez nas, ale również przez producentów bram i okuć do bram. Zwykłe smarowanie zawiasów i innych elementów nie wystarczy, aby utrzymać bramy w dobrym stanie.

Właściwym sposobem na smarowanie i konserwację bram jest stosowanie specjalnych produktów. Tak samo, jak różnego rodzaju smary stosujemy do smarowania różnych elementów mechanicznych naszego pojazdu, tak powstały specjalistyczne smary do bram.

Pielęgnacja bram przesuwnych

Pielęgnacja bram przesuwnych nie jest trudna. Wystarczy co kilka miesięcy spryskać je dobrym smarem do bram przesuwnych, a będą śmigać jak nowe.

Jeśli chcesz nasmarować bramy przesuwne, należy użyć specjalnego smaru, a nie zwykłego oleju. Olej staje się lepki w czasie i będzie powodować bramy utknąć. Najlepszym rodzajem smaru do bram przesuwnych jest spray lub inaczej smar w aerozolu. Rozpylić smar na powierzchniach aktywnych mechanicznie (zawiasy, rolki itp.) i ruchomych części mechanizmu blokującego (łożyska i prowadnice). Upewnij się, że rozprowadzasz smar do bram przesuwnych tylko na ruchomych częściach, tak aby nie pozostawić smaru na elementach stałych lub podłożu. Odpowiednia pielęgnacja smarem zapewni Twojej bramie gładką pracę i nie będzie Ci już głupio prosić ukochanej o otwieranie bramy wjazdowej.

Smar do bram przesuwnych nie powinien być rozpylony w zbyt dużej ilości. Nie powinno być widać nadmiaru kapiącego z boku bramy lub na podłożu. Zawsze wycieraj nadmiar oleju z suchą szmatką, tak, żeby nie powodował niewłaściwej pracy. Należy również unikać rozpylania zbyt dużej ilości smaru, ponieważ może to spowodować, że brama będzie na tyle śliska, że nie będzie się prawidłowo otwierać. Zbyt duża ilość smaru może spowodować zbyt lekką pracę i uszkodzenie mechanizmu blokującego.

Konserwacja bram skrzydłowych

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, o zimie trzeba pomyśleć wcześniej. Najlepszym momentem na przegląd i serwis bram jest późna jesień. Najmniej czynności wymagają bramy skrzydłowe ogrodzeniowe. Przed zimą należy sprawdzić, czy zawiasy nie stawiają dodatkowego oporu. Jeśli skrzydła ciężko się poruszają lub skrzypią, najlepiej pokryć je wodoodpornym smarem. Aby zabezpieczyć zamki i kłódki przed zamarznięciem należy pokryć je smarem silikonowym.

Sama procedura jest bardzo prosta: najważniejsze jest upewnienie się, że zawiasy są wystarczająco dobrze nasmarowane, aby nie zamarzły podczas zimy. Przede wszystkim należy zdjąć nakrętki skrzydełkowe i odkręcić śruby, w których osadzony jest zawias. Następnie należy nałożyć cienką warstwę smaru na każdą część mechanizmu zawiasu. Następnie wkładamy wszystko z powrotem na swoje miejsce i dokręcamy, ale bez przesadnej siły! W przypadku zamków bramowych wystarczy wlać trochę smaru silikonowego wewnątrz zamka.

Autor: Materiał partnera

chrzanowski24_kf