CT weterynaryjne – co warto wiedzieć zanim wykonasz je swojemu pupilowi?

Diagnostyka obrazowa jest dziedziną wykorzystywaną zarówno w klasycznej medycynie, której podstawowym celem jest dbanie o zdrowie i życie ludzi, jak i w weterynarii, która ma na celu troszczenie się o życie i dobre zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół. Wśród badań zaliczanych do tego typu diagnostyki, należy wymienić rezonans magnetyczny, badanie aparatem do RTG, badanie USG, a także CT, tj. tomografię komputerową. To właśnie na ten ostatniej, w kontekście naszych zwierzęcych przyjaciół, skupimy się w tym artkule. Czym dokładnie jest CT weterynaryjne, jak przebiega takie badanie i kiedy należy je wykonać? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej. Zapraszamy do lektury – zostańcie z nami!

Wybierz precyzję i postaw na badanie CT weterynaryjne!

W weterynarii mamy do czynienia z wieloma różnymi problemami zdrowotnymi, których leczenie bywa trudne i skomplikowane. Aby jednak było ono w ogóle możliwe, niezbędna jest uprzednio wykonana, maksymalnie dokładna diagnostyka obrazowa, która umożliwi weterynarzowi precyzyjne zorientowanie się, co dzieje się we wnętrzu pacjenta, jakie leczenie w związku z tym wdrożyć i jakie może być ewentualne ryzyko planowanych w trakcie leczenia zabiegów. W tym celu wykorzystuje się właśnie nieocenione w diagnozowaniu, trudnych do zdiagnozowania przypadków, CT weterynaryjne.

Zastosowanie tomografii weterynaryjnej

CT weterynaryjne, z racji swojego ogromnego potencjału diagnostycznego, jest badaniem wykorzystywanym podczas diagnozowania, a następnie leczenia u naszych czworonogów:

  • nowotworów różnego typu,
  • problemów związanych z układem moczowym,
  • problemów ze stawami,
  • problemów z układem ruchu,
  • problemów oddechowych,
  • problemów z pęcherzem i układem moczowym.

CT weterynaryjne – przebieg badania

Tomografia weterynaryjna jest badaniem, którego przebieg jest niesamowicie zbliżony do tego, wykonywanego u ludzi. Jedyna różnica jest taka, że zwierzę musi być poddane narkozie, ponieważ nie jest w stanie wytrzymać w bezruchu. Badanie nie trwa długo, jednak narkoza jest konieczna. Warto wspomnieć, że CT weterynaryjne, pobodnie jak TK u ludzi może być badaniem wykonywanym z kontrastem bądź bez niego.

Jak przygotować zwierzę do tomografii komputerowej?

Tomografię u zwierzaka powinno poprzedzać kilka badań. Przede wszystkim należy odpowiednio przebadać nerki czworonoga, aby upewnić się, że nie są uszkodzone. Dodatkowo na około 7/8 godzin przed badaniem, przestajemy podawać psu / kotu / królikowi jedzenie. Zwierzę musi być na czczo, ze względu na narkozę. W innym wypadku mogłoby zwymiotować lub – o zgrozo – zachłysnąć się.