Co zrobić, gdy dysk zewnętrzny po podłączeniu prosi o sformatowanie?

Czasy, w których najważniejsze dane firmowe i prywatne przechowywaliśmy na papierze, dawno już minęły. Teraz nasz świat jest zdominowany przez cyfrowe dane ukryte na komputerach, telefonach i zewnętrznych pamięciach, jak np. karty pamięci SD. Nie są to jednak rozwiązania niezawodne, a wiele z nich jest szczególnie podatnych na uszkodzenia mechaniczne i logiczne pamięci i dysków, które mogą uniemożliwić odtworzenie zawartości. Objawem uszkodzenia może być komunikat z prośbą o sformatowanie dysku, gdy zostaje on podłączony do portu USB lub braku wykrywania przez urządzenie zapisujące np. aparat, kamerę, czy telefon komórkowy. Czy takie dane zostały bezpowrotnie stracone? Jak wygląda proces odzyskiwania danych z pamięci pendrive?

Jak dochodzi do uszkodzenia nośnika danych?

Dwa podstawowe typy usterek nośników to uszkodzenia mechaniczne oraz logiczne. Te pierwsze są najczęściej związane z upadkiem sprzętu, uderzeniem lub jego zalaniem. Taka sytuacja może spotkać zarówno dyski HDD (wyjątkowo źle znoszące upadek), SSD jak i może być potrzeba odzysku danych z karty microSD, MMC czy CF. Uszkodzeniom mechanicznym pendrive'a, laptopy i smartfony - np. w czasie złamania, powodzi lub innych nieprzewidzianych wydarzeń.

Drugim popularnym typem usterki są uszkodzenia logiczne dysku lub innego nośnika gdy ten nie posiada wad fizycznych. Ten typ usterki dotyczy bardzo często dysków HDD, wówczas skasowaniu lub uszkodzeniu ulegają pliki zapisane w formie magnetycznej na talerzach nośnika. Uszkodzenie logiczne może mieć wiele przyczyn, jedną z najczęstszych jest zainfekowanie wirusem komputerowym. Zdarza się również, że nie można odtworzyć danych z nośnika z powodu awarii w zasilaniu.

Niezależnie od tego, gdzie leży pierwotna przyczyna usterki, w wielu przypadkach można odzyskać zapisane na nośniku pliki. Czy warto zabierać się do tego samodzielnie? To zależy. Na rynku co prawda jest dostępne oprogramowanie, które umożliwia odzyskiwanie danych z nośników w domowych warunkach. Taka procedura nie zawsze się jednak powodzi, a czasem może wręcz utrudnić odzyskanie danych lub nawet trwale je skasować. Jeśli więc na uszkodzonym dysku znajdują się istotne informacje prywatne lub zawodowe, lepiej nie ryzykować z amatorskimi próbami przywrócenia dyskowi funkcjonalności. W takiej sytuacji najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie do tego zadania specjalistów.

Odzyskiwanie danych z nośników - ile kosztuje?

Decydując się na skorzystanie ze specjalistycznych usług odzyskiwania danych, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim należy zweryfikować, czy wybrana firma rzeczywiście specjalizuje się w tej wąskiej, wymagającej dziedzinie. Zwykły serwis komputerowy często posiada w swojej ofercie odzyskiwanie danych, co nie oznacza, że ma w tym doświadczenie. Nieprofesjonalna próba odtworzenia danych z uszkodzonego dysku może zaprzepaścić szanse na odzyskanie plików, dlatego lepiej od razu skontaktować się z firmą, dla której jest to główna gałąź działalności.

Do skutecznego odzyskiwania danych z dysków SSD, HDD, a nawet kart pamięci SD potrzebne jest nie tylko profesjonalne oprogramowanie, ale i odpowiednia wiedza, którą zdobywa się latami. Dobre firmy z tego sektora oferują bezpłatną wycenę usługi, co jest dużym udogodnieniem. Ile kosztuje usługa odzyskiwania danych w Żyradowie z uszkodzonego nośnika? Cena za wykonaną usługę odzyskiwania danych uzależniona jest od rodzaju uszkodzenia i trybu ekspertyzy. Analiza i wycena usługi jest jest darmowa. Dlatego nie należy obawiając się jej zlecając jednak należy brać pod uwagę finalny koszt. .

Laboratoria odzyskiwania danych najłatwiej znaleźć w dużych miastach, jak Warszawa lub w ich pobliżu. Tam też jest największe zapotrzebowanie na tego typu działalność. Firmy odzyskujące dane posiadają w ofercie również inne usługi - w tym przede wszystkim utylizację nośników oraz trwałe kasowanie danych. To ostatnie przydaje się szczególnie wówczas, gdy sprzedajemy urządzenie wraz z nośnikiem danych lub przekazujemy je innej osobie.

Jednym ze specjalistów w tej branży jest Afio.pl odzyskiwanie danych Żyrardów - firma działa na terenie całego województwa mazowieckiego i przyjmuje zlecenia od klientów z całej Polski. Specjaliści z Afio oferują bezpłatną wycenę usługi i indywidualne podejście do każdego przypadku.