Problemy ze zdrowiem psychicznym odbijają się na innych aspektach życia, a świadomość tego sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na udział w terapii. Powody są różne. Jednak zanim rozpoczniesz leczenie, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć.
Kiedy udać się na terapię do psychologa?
Zdrowie psychiczne ma bardzo szerokie znaczenie. Dzięki temu, że świadomość społeczeństwa na temat dbania o psychikę nieustannie się zwiększa, wiele osób coraz chętniej korzysta z pomocy psychologa. Na terapię warto zdecydować się z kilku względów. Jednym z nich może być pojawienie się w ostatnim czasie nietypowych odczuć i zachowań. Może to być apatia, częste zmęczenie, poczucie bezsilności i brak motywacji. Jeżeli nic Cię nie cieszy, masz problemy ze snem, a każda nawet najprostsza czynność urasta do rangi wyzwania — warto udać się na konsultację do psychologa. Szczególnie jeśli tego rodzaju uczucia są dla Ciebie nowe i wcześniej tak się nie zachowywałeś. Terapia zalecana jest także w przypadku osób, które borykają się z nagłymi lękami lub napadami paniki. Czasami takie zachowania pojawiają się w wyniku stresu, czy przeżyć związanych z dramatycznym wydarzenie. Są też przypadki, gdy pacjenci cierpią na nie od dziecka, ale w końcu postanowili to przezwyciężyć i zwalczyć. Psychoterapia może także pomóc w samorozwoju i pracy nad sobą osobom o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości, które na co dzień mają problemy z nawiązywaniem relacji z innymi ludźmi.
Jakie są rodzaje terapii psychologicznej?
Istnieje kilka rodzai terapii psychologicznej. Najczęściej stosowana technika to terapia poznawczo — behawioralna. Skupia się ona na poznaniu wzorców i schematów zachowań, jakimi kierujemy się w życiu. Pozwala zrozumieć, jaki wpływ mają na nasze samopoczucie i zachowanie inne osoby oraz uczy, jak sobie z tym radzić.
Bardzo często terapia ma na celu zdiagnozowanie różnych chorób czy dolegliwości jak np. nerwica lękowa, depresja, ADHD. Często jest także elementem procesu leczenia i uzupełnieniem terapii farmakologicznej. Uporządkowanie i zrozumienie emocji pozwala pokonać trudności związane z chorobą i ułatwia codzienne funkcjonowanie.
W przypadku nagłych sytuacji kryzysowych, które negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne, odpowiednia terapia pozwala pozbyć się traumy i szybciej powrócić do normalnego życia.
Przed rozpoczęciem terapii psycholog spotka się z Tobą na konsultacje wprowadzające, a dopiero później wybierze i zaproponuje odpowiedni rodzaj terapii.