Jest wiele miłośników książek, którzy zbierają każdy egzemplarz i tworzą własną biblioteczkę. Czasami jednak zdarza się, że w domowej kolekcji znajdują się książki, których już nie potrzebujemy, bo są niezgodne z naszymi zainteresowaniami lub po prostu już ich nie używamy. Co zrobić ze starymi książkami?
Każda książka jest przydatna
Bogata biblioteczka domowa to marzenie wielu osób. Często książki zbierane są latami, a ich zbiór łączy w sobie wiele rodzai literatury. Znajdują się wśród nich zarówno książki naukowe, takie jak encyklopedie czy słowniki, lektury, powieści oraz podręczniki. Do ulubionych książek i historii miło się wraca. Często powieść przeczytana po kilku latach nabiera nowego znaczenia i pozwala odkryć to, co wcześniej nie zostało zauważone. Każdy, kto lubi czytać książki, ma zazwyczaj problem z tym, żeby pozbyć się jakiejkolwiek z nich. A chyba w każdym domu na półce z książkami znajduje się kilka pozycji, które nie są już potrzebne. Również podczas porządków na strychu czy w piwnicy lub przy przeprowadzkach odnajduje się wiele dawno nieużywanych książek. Aby zrobić miejsce na nowe pozycje, warto pozbyć się tych niepotrzebnych.
Co zrobić ze starymi książkami?
Najczęstszym rodzajem książek, które nie są nam już potrzebne i których chcemy się pozbyć, są podręczniki i lektury. Bardzo często są to egzemplarze niezniszczone, z których uczeń korzystał zaledwie kilka razy. Dzisiaj istnieje kilka możliwości pozbycia się używanych książek. Bardzo często szkoły organizują kiermasze, na których uczniowie mogą kupić podręczniki od swoich kolegów. Najczęściej ma to miejsce na koniec lub na początku roku szkolnego. Nauczyciele uczący w danej szkole korzystają z jednego rodzaju podręczników, dzięki czemu uczniowie mogą przekazywać egzemplarze młodszym kolegom. Innym sposobem jest sprzedaż książek przez internet. Można skorzystać z portali sprzedażowych, serwisów aukcyjnych lub firm oferujących skup podręczników. Wystawiając podręczniki na sprzedaż należy zadbać o ich dobry stan. W miarę możliwości usunąć wszelkie zapiski i wyrównać kartki. Jeśli egzemplarz jest uszkodzony, należy poinformować o tym w ogłoszeniu. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i zwrotów.
Na sprzedaż można wystawić również bardzo stare podręczniki, które nie są już umieszczone w programie nauczania. Jest wielu pasjonatów, którzy kolekcjonują stare książki edukacyjne. Dla niektórych łączy się to z sentymentalnymi odczuciami. W przypadku egzemplarzy wydanych kilkadziesiąt lat temu, zainteresowane skupem mogą być również muzea.