Burze z gradem i silnym wiatrem: ostrzeżenie dla powiatu chrzanowskiego
W związku z nadchodzącymi burzami, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie wydało ostrzeżenie drugiego stopnia. Zjawiska atmosferyczne mogą być groźne, dlatego apelujemy do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności.
  1. Burze z silnymi opadami deszczu i wiatrem.
  2. Okres obowiązywania ostrzeżenia: 29 maja 2024 r. od godz. 12:00 do 22:00.
  3. Możliwość wystąpienia gradu.
  4. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk: 80%.

Od godziny 12:00 do 22:00, 29 maja 2024 roku, mieszkańcy powiatu chrzanowskiego powinni przygotować się na intensywne burze. W prognozach meteorologicznych przewiduje się bardzo silne opady deszczu, które mogą wynieść od 30 mm do 40 mm. Takie warunki mogą prowadzić do lokalnych podtopień i utrudnień w ruchu drogowym.

Oprócz deszczu, burze mogą być również połączone z porywistym wiatrem, osiągającym lokalnie prędkość do 90 km/h. To zjawisko może spowodować uszkodzenia budynków, zrywanie linii energetycznych oraz przewracanie drzew. W związku z tym, zaleca się zabezpieczenie wszelkich luźnych przedmiotów znajdujących się na zewnątrz, aby uniknąć ich przemieszczania się i potencjalnych szkód.

W niektórych miejscach może również wystąpić grad, co dodatkowo zwiększa ryzyko uszkodzeń mienia. Mieszkańcy powinni unikać przebywania na otwartej przestrzeni oraz parkowania samochodów pod drzewami czy słupami energetycznymi.

Prognozy te zostały opracowane przez IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, które ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia burz na 80%. W związku z tym, apelujemy do mieszkańców o śledzenie komunikatów pogodowych i dostosowanie swoich planów do warunków atmosferycznych.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie monitoruje sytuację i jest w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami. W przypadku wystąpienia nagłych zdarzeń, prosimy o zgłaszanie ich odpowiednim służbom ratunkowym.

Zachowajcie ostrożność i dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich. O wszelkich zmianach w prognozach będziemy informować na bieżąco.


Wg inf z: PCZK w Chrzanowie