Atopowa skóra i jej charakterystyka

Atopowe zapalenie skóry jest przypadłością, która dotyczy coraz szerszej grupy osób. Ma charakter przewlekły, co oznacza, że niemożliwe jest trwałe pozbycie się tej dermatozy. Dużą rolę w zmniejszaniu dokuczliwych symptomów odgrywa jednak właściwa pielęgnacja. Czym zatem charakteryzuje się atopowa skóra? Podpowiadamy.

Czym charakteryzuje się atopowa skóra?

Atopowe zapalenie skóry jest bardzo charakterystyczne i trudno przeoczyć pojawiające się objawy. Bywa mylone z innymi schorzeniami, takimi jak łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry, jednak dokładne poznanie przebiegu przypadłości możne znacząco ułatwić jego rozpoznanie. Przede wszystkim AZS objawia się bardzo silnym przesuszeniem, co bardzo często prowadzi do łuszczenia skóry. Często towarzyszy temu również zaczerwienienie oraz szorstkość w obrębie zmian. Wielu pacjentom dokucza także uporczywy świąd, który nasila się szczególnie wieczorami oraz w nocy.

Swędzenie prowokuje drapanie, co z kolei może prowadzić do nieestetycznych uszkodzeń naskórka oraz powstawania coraz to silniejszych podrażnień. Towarzyszą im także grudki, krostki, a nawet sączące się pęcherze. Niedoskonałości tego typu mają skłonność do zajmowania dużych powierzchni skóry, co może wpływać na proces lichenizacji, który polega na pogrubienia się naskórka. Naskórek w takim miejscu wyraźnie różni się od zdrowych jego fragmentów.

Objawy egzemy a wiek chorego

Atopowa skóra może zmieniać się w zależności od tego, w jakim wieku dotknie nas ta przypadłość. Zmiany skórne towarzyszące AZS mogą być zlokalizowane w nieco innych miejscach na ciele. U niemowląt do 2. roku życia można je odnaleźć na twarzy, tułowiu, a czasem także na ramionach czy nogach. Z kolei u dzieci pomiędzy 3. a 11. rokiem życia objawy zauważalne są na zgięciach kończyn, takich jak nadgarstki, łokcie oraz kolana. W przypadku osób dorosłych dostrzega się zmiany atopowe na górnych częściach ramion i pleców, a do tego na wierzchnich stronach dłoni oraz stóp.

Niezależnie od wieku egzema zwykle atakuje twarz, co może prowadzić do kompleksów lub stanów depresyjnych. Na skutek choroby twarz bywa zaczerwieniona i przesuszona. Łatwiej ulega także stanom zapalnym, które mogą powodować ból. Zdarza się także miejscowa opuchlizna, a nawet krwawienie z uszkodzonych fragmentów skóry. Z tego powodu warto jest konsultować pierwsze objawy z dermatologiem.

Jak pielęgnować skórę zaatakowaną egzemą?

Pierwszym krokiem powinna być konsultacja ze specjalistą, który dokładnie zbada problem, z którym się borykamy i zaleci odpowiednią farmakologię. Bardzo często stosowane są glikokortykostreoidy, antybiotyki, a do tego leki przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Zdarza się również fototerapia, czyli zabieg, który polega na naświetlaniu promieniowaniem UVA oraz UVB. Na szczególną uwagę zasługuje także dieta, która powinna być bogata w witaminę D oraz E. Dobrze jest także pić odpowiednią ilość wody, aby zapewnić nawilżenie skóry od środka. Istotne będzie także ograniczenie prania odzieży w środkach potencjalnie drażniących.