Atopowa skóra i jej charakterystyka

Atopowe zapalenie skóry jest przypadłością, która dotyczy coraz szerszej grupy osób. Ma charakter przewlekły, co oznacza, że niemożliwe jest trwałe pozbycie się tej dermatozy. Dużą rolę w zmniejszaniu dokuczliwych symptomów odgrywa jednak właściwa pielęgnacja. Czym zatem charakteryzuje się atopowa skóra? Podpowiadamy.
Czym charakteryzuje się atopowa skóra?
Atopowe zapalenie skóry jest bardzo charakterystyczne i trudno przeoczyć pojawiające się objawy. Bywa mylone z innymi schorzeniami, takimi jak łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry, jednak dokładne poznanie przebiegu przypadłości możne znacząco ułatwić jego rozpoznanie. Przede wszystkim AZS objawia się bardzo silnym przesuszeniem , co bardzo często prowadzi do łuszczenia skóry. Często towarzyszy temu również zaczerwienienie oraz szorstkość w obrębie zmian. Wielu pacjentom dokucza także uporczywy świąd , który nasila się szczególnie wieczorami oraz w nocy.
Swędzenie prowokuje drapanie, co z kolei może prowadzić do nieestetycznych uszkodzeń naskórka oraz powstawania coraz to silniejszych podrażnień. Towarzyszą im także grudki, krostki, a nawet sączące się pęcherze. Niedoskonałości tego typu mają skłonność do zajmowania dużych powierzchni skóry, co może wpływać na proces lichenizacji, który polega na pogrubienia się naskórka. Naskórek w takim miejscu wyraźnie różni się od zdrowych jego fragmentów.
Objawy egzemy a wiek chorego
Atopowa skóra może zmieniać się w zależności od tego, w jakim wieku dotknie nas ta przypadłość. Zmiany skórne towarzyszące AZS mogą być zlokalizowane w nieco innych miejscach na ciele. U niemowląt do 2. roku życia można je odnaleźć na twarzy, tułowiu , a czasem także na ramionach czy nogach. Z kolei u dzieci pomiędzy 3. a 11. rokiem życia objawy zauważalne są na zgięciach kończyn , takich jak nadgarstki, łokcie oraz kolana. W przypadku osób dorosłych dostrzega się zmiany atopowe na górnych częściach ramion i pleców , a do tego na wierzchnich stronach dłoni oraz stóp.
Niezależnie od wieku egzema zwykle atakuje twarz, co może prowadzić do kompleksów lub stanów depresyjnych. Na skutek choroby twarz bywa zaczerwieniona i przesuszona. Łatwiej ulega także stanom zapalnym, które mogą powodować ból. Zdarza się także miejscowa opuchlizna, a nawet krwawienie z uszkodzonych fragmentów skóry. Z tego powodu warto jest konsultować pierwsze objawy z dermatologiem.
Jak pielęgnować skórę zaatakowaną egzemą?
Pierwszym krokiem powinna być konsultacja ze specjalistą, który dokładnie zbada problem, z którym się borykamy i zaleci odpowiednią farmakologię. Bardzo często stosowane są glikokortykostreoidy, antybiotyki, a do tego leki przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Zdarza się również fototerapia, czyli zabieg, który polega na naświetlaniu promieniowaniem UVA oraz UVB. Na szczególną uwagę zasługuje także dieta, która powinna być bogata w witaminę D oraz E. Dobrze jest także pić odpowiednią ilość wody, aby zapewnić nawilżenie skóry od środka. Istotne będzie także ograniczenie prania odzieży w środkach potencjalnie drażniących.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski