Anemia u niemowląt — wszystko, co musisz o niej wiedzieć

2 min czytania
Anemia u niemowląt — wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Anemia u niemowląt — wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Niedokrwistość to problem występujący niezwykle często u niemowląt. Zbyt późne zaobserwowanie symptomów świadczących o anemii może doprowadzić do wolniejszego rozwoju dziecka. Na co więc rodzice powinni być szczególnie wyczuleni? Jak wyglądają objawy niedoboru żelaza u niemowląt i jakie są jego przyczyny?

Jak wyglądają objawy anemii u niemowląt?

Pierwszy objaw świadczący o problemie u niemowlaków to pogorszenie apetytu. Dziecko ma także problem z przybraniem na wadze. Już te symptomy powinny zaalarmować rodzica, że w organizmie dziecka pojawiły się pewne niedobory. Dlatego tak niezwykle istotna jest regularna kontrola wagi dziecka podczas wizyty w gabinecie lekarza.

Pozostałe objawy anemii u niemowląt:

  • bladość,
  • jaśniejszy kolor śluzówek,
  • problemy ze snem,
  • większa podatność na infekcje.

Powyższe objawy anemii utrzymujące się zbyt długo mogą doprowadzić do spowolnienia rozwoju psychomotorycznego. Kiedy organizm Twojego dziecka zacznie wysyłać Ci te niepokojące sygnały, koniecznie wykonaj badanie krwi pod kątem anemii. Więcej o objawach anemii dowiesz się na stronie: https://mamatoogarnia.pl/zdrowie-pod-kontrola/anemia-u-niemowlat-objawy-diagnostyka-skutki-leczenie/.

Anemia — przyczyny u niemowląt

Anemia u niemowlaka może wynikać z:

  • występowania różnych chorób,
  • niedoboru żelaza.

Najczęściej jednak spotykamy się z anemią będącą wynikiem drugiej przyczyny. Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem, który znajduje się we wszystkich komórkach naszego organizmu. Jego niedobory powodują więc bardzo poważne konsekwencje, w szczególności, gdy dotyczą tak niewielkiego organizmu.

Pierwszy rok życia to czas, kiedy nasz organizm potrzebuje najwięcej żelaza. Skąd to wynika? Zapotrzebowanie na żelazo u niemowląt jest wynikiem szybkiego rozwoju i przybierania na wadze. Kiedy występują dysproporcje pomiędzy szybkim przybieraniem na wadze i zbyt małą ilością żelaza, wówczas może pojawić się anemia fizjologiczna, czyli inaczej niedokrwistość fizjologiczna. W pierwszym półroczu życia dziecka najczęściej nie jest potrzebna interwencja. Jednak w drugim półroczu dysproporcję tę należy wyrównać odpowiednią dietą. Kiedy wyniki badań krwi wskazują na niedobory żelaza, należy wzbogadzić dietę malucha w produkty, które je posiadają.

Anemia wcześniaków - przyczyny

U dzieci urodzonych przed terminem dużo częściej możemy spotkać się z niedokrwistością. Im krócej trwa ciąża, tym mniej żelaza gromadzi dziecko. To właśnie żelazo zgromadzone w trzecim trymestrze, maluch wykorzystuje w pierwszych miesiącach życia.

Anemia - leczenie anemii u niemowląt

Duże znaczenie w leczeniu niedokrwistości niemowląt ma dieta. Warto zadbać, by była ona bogata w żelazo. W niektórych przypadkach konieczne będzie podawanie leku w syropie lub kroplach. Lek ten jest wydawany na receptę. Należy pamiętać o tym, że leczenie anemii u niemowląt powinno przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza. Nie tylko niedobory, ale również nadmiar żelaza jest dla niemowląt szkodliwy. Należy na to szczególnie uważać, jeśli chcemy wraz z leczeniem w postaci preparatu na anemię, wprowadzić również dietę bogatą w ten pierwiastek. Jego nadmiar prowadzi do biegunki, a w niektórych przypadkach nawet do zatrucia.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

chrzanowski24_kf