Kiedy wybraliśmy już miasto, a wymarzona uczelnia rozpatrzyła naszą aplikacje pozytywnie, przychodzi czas na poszukiwanie lokum. Studenci z całej Polski maja do dyspozycji wiele ciekawych opcji. Żadna z nich nie brzmi jednak tak atrakcyjnie jak wizja mieszkania w domu studenckim. Kto tam mieszkał, ten wie, o czym mowa... Ci, którzy zdecydowali się na przeprowadzkę do Grodu Kraka będą mieli przed sobą nie lada wyzwanie. W Krakowie jest w czym wybierać...

  1. Dlaczego warto zamieszkać w akademiku?
  2. Czy każdy może zakwaterować się w akademiku?
  3. Uczelniany vs. prywatny akademik

Dlaczego warto zamieszkać w akademiku?

Czasy, kiedy w akademikach spało się na starych łóżkach z lat 70-tych, a w oknach radośnie powiewały długie "modne" firany z okresu PRL odchodzą w niepamięć. Uczelnie masowo inwestują w remonty podnosząc standard studenckich pokoi. Ci, którzy mieli przyjemność mieszkać w domach dla żaków z nostalgią wspominają ten okres. Gotowanie we wspólnej kuchni czy spotkania w sali telewizyjnej to momenty, kiedy można było poznać nowych znajomych, a czasami nawet przyjaciół na całe życie. To właśnie wizja nawiązywania relacji z innymi i unikalna, niemal kolonijna atmosfera stanowią największą zaletę mieszkania w domu studenckim. I choć czasy się zmieniają i żakowie coraz bardziej przywiązują się do nowych technologii, to wciąż żywy jest dialog pomiędzy studentami na akademikowym korytarzu. Wystarczy napisać na dedykowanej grupie, że chcemy pożyczyć ładowarkę do telefonu, a pod naszym postem znajdzie się kilka odpowiedzi nie tylko z ofertą pomocy, ale i zaproszeniem na wspólną posiadówkę.

Prywatny akademik w Krakowie - Unibase

Czy każdy może zakwaterować się akademiku?

To zależy od tego, gdzie chcemy zamieszkać. Wybierając prywatny akademik w Krakowie pod uwagę nie będą brane kryteria dochodowe i sytuacja materialna rodziny studenta. Trzeba jednak trzymać rękę na pulsie i z wyprzedzeniem śledzić oferty domów studenckich. W stolicy małopolski swoje siedziby mają najlepsze polskie uczelnie i aby znaleźć dobre lokum, trzeba poświęcić sporo czasu na szukanie. Poszukiwania dobrze zacząć od przeglądu ofert w internecie i zapoznania się z opiniami mieszkańców. Te można znaleźć na rozmaitych forach i w sieciach społecznościowych.

Z drugiej strony, jest akademik uczelniany. Aby dostać w nim przydział należy spełnić określone warunki i złożyć dokumenty z odpowiednim wyprzedzeniem. Analizowana jest sytuacja finansowa rodziny żaka, tj. osiągany miesięczny dochód, ilość członków rodziny, etc. Czasami zdarza się, że ze względu na duże obłożenie, szczególnie w akademikach Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej studenci muszą starać się o przydział w turach uzupełniających.

Uczelniany vs. prywatny akademik

Mieszkanie w domu studenckim to nie tylko spora atrakcja dla nowo przybyłych, ale i gwarancja bezpieczeństwa. Akademiki, czy to uczelniane czy prywatne mają monitoring i ochronę, co pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych sytuacji. Mieszkając w akademiku student nie styka się również z nieuczciwymi praktykami niektórych wynajmujących lokum, którzy przy każdej okazji odwiedzają mieszkanie czy nie oddają pobranej na początku wynajmu kaucji.

Podstawową różnicą pomiędzy uczelnianym, a prywatnym domem studenckim są pokoje w akademiku. Te prywatne oferują duży wyższy standard i dodatkowe udogodnienia, których próżno szukać w państwowych ośrodkach. Są to między innymi nowoczesne siłownie, sale gier czy biblioteki. Wyposażenie także znacznie odbiega od tego, które przysługuje żakom kwaterującym się w uczelnianych domach. Podobnie rzecz ma się z ochroną. Firmy zatrudniane przez prywatne placówki mogą nieco różnić się od tych, które wynajmowane są przez akademiki państwowe.

Akademik w Krakowie

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.