6 rzeczy, o których trzeba pamiętać, wyjeżdżając do pracy jako opiekunka

Podjęcie decyzji o wyjeździe do pracy za granicę w charakterze opiekunki osoby starszej wymaga przemyślenia wielu kwestii. Ważne są twoje predyspozycje i oczekiwania, wybór agencji pośrednictwa pracy oraz rodziny, do której trafisz. Jeśli jesteś już zdecydowana – sprawdź poniższą listę i zweryfikuj, czy zadbałaś o wszystkie szczegóły.

Po pierwsze: uważnie przeczytaj umowę

Jeszcze przed podpisaniem umowy poświęć czas na jej bardzo dokładne przeczytanie. Sprawa dotyczy twojej przyszłości na wiele miesięcy, dlatego warto zastanowić się nad każdym punktem. W umowie powinny być określone warunki twojej pracy – ramowy zakres obowiązków, czas ich wykonywania, wysokość i termin otrzymywania wynagrodzenia, a także zapis o przysługujących ci dniach wolnych. Również z umowy ma jasno wynikać, jak dostaniesz się na miejsce i gdzie będziesz mieszkać. Zwróć również uwagę, czy firma, z którą podpisujesz umowę działa legalnie (zweryfikuj jej numery NIP oraz KRAZ).

Po drugie: dowiedz się wszystkiego o swoim podopiecznym

Im więcej informacji na temat podopiecznego posiadasz, tym lepiej będziesz mogła przygotować się do troski o niego. Dowiedz się, na jakie choroby cierpi, jakie leki zażywa i jak w nagłych sytuacjach skontaktować się z rodziną lub z lekarzem. Poza stroną medyczną, zwróć uwagę również na codzienne funkcjonowanie seniora – dopytaj, o której zazwyczaj się budzi i zasypia, w jakim stopniu jest samodzielny i jak wygląda jego typowy dzień.

Po trzecie: poinformuj najbliższych

W każdej sytuacji wyjazdu z kraju poinformuj rodzinę o tym, dokąd się udajesz. Najlepiej, aby bliscy znali dokładny adres, a także dane kontaktowe agencji, z pośrednictwa której korzystasz. Jest to zabezpieczenie na wypadek sytuacji kryzysowej. Podobne środki ostrożności dotyczą nie tylko emigracji zarobkowej, ale także krótkich wyjazdów biznesowych czy turystycznych. Pamiętaj, aby nie udostępniać nikomu danych podopiecznego i jego rodziny bez ich wyraźnej zgody – podlegają one ochronie prawnej.

Po czwarte: panuj nad finansami

Jeśli twój wyjazd ma na celu przede wszystkim podreperowanie finansów, staraj się kontrolować wydatki. Zaplanuj je z głową – tak aby nie wydawać za dużo, ale też aby nie odmawiać sobie wszystkiego. Znając kwotę wypłaty możesz dość dokładnie oszacować, ile chcesz odkładać a ile przeznaczać na bieżące wydatki. Zachowaj pewien bufor – może się wydarzyć coś nieoczekiwanego, co w danym miesiącu będzie wiązało się z koniecznością rozdysponowania większej niż zwykle sumy.

Po piąte: pamiętaj o czasie dla siebie

Twój wyjazd wynika przede wszystkim z chęci podjęcia ciekawej i dobrze płatnej pracy w państwie oferującym w tym zakresie lepsze warunki niż byłyby osiągalne w Polsce. Zarabiając pieniądze nie zapominaj jednak o sobie. Twoje potrzeby nie powinny schodzić na dalszy plan. Gdy zaznajomisz się już z organizacją dnia twojego podopiecznego, wpleć w harmonogram czas dla siebie – na odpoczynek, hobby, rozmowy z rodziną, naukę języka, sport czy zwiedzanie okolicy.

Po szóste: zadbaj o stały kontakt z bliskimi

Wyjazd do pracy najczęściej wiąże się z tęsknotą za domem – to całkowicie zrozumiałe i możliwe do opanowania, gdy tylko wpadniesz w rytm codziennych zajęć. Jednak smutek może się czasami pojawiać mimo wszystko. Aby nie popadać w melancholię, która nie służy ani tobie ani twojemu podopiecznemu – nie zaniedbuj stałych kontaktów z bliskimi. Możesz wybrać stałą godzinę, o której codziennie dzwonisz do domu lub dzień tygodnia, gdy z całą rodziną odbywasz konferencję wideo przez Internet. W opanowaniu tęsknoty pomoże również dokładne zaplanowanie daty przyjazdu do domu w czasie wolnym.

Każdy wyjazd do pracy za granicę wiąże się z pewnym stresem. Zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy, łatwo przeoczyć jakiś drobny szczegół, który później może okazać się bardzo istotny. Dzięki zastosowaniu się do powyższych wskazówek będziesz miała pewność, że dopięłaś wszystko na ostatni guzik i jesteś gotowa do drogi. Po więcej cennych wskazówek zajrzyj na https://laxocare.pl – znajdziesz tutaj porady dla opiekunek i kandydatek, a także przydatny kurs języka niemieckiego dedykowany opiekunkom.