Rzeczpospolita Lokalna 2020 to sejm społeczników. Obrady tego nietypowego parlamentu odbyły się w 19 i 20 września w stolicy. Kilkuset najbardziej aktywnych przedstawicieli społeczności lokalnej z całej Polski spotkało się by dyskutować i szukać najlepszych rozwiązań, które zmienią ich społeczności w perspektywie roku 2020.

W spotkaniu udział wzięło blisko 500 osób. Wśród nich była Zdzisława Musiał, sołtys Pogorzyc, która opowiedziała o swoim sołectwie, jego mieszkańcach, a także o sukcesach, planach i marzeniach dotyczących wsi. Pani sołtys w wyprawie do Warszawy towarzyszyła Małgorzata Zbroszczyk z MBP w Chrzanowie, która zaprezentowała zebranym multimedialną księgę Pogorzyc "Zwykli Niezwykli".

Podczas warsztatów prowadzonych przez Annę Miodyńską uczestnicy przygotowali obraz Pogorzyc w 2020 roku. - Wydarzenie nie służyło narzekaniu na istniejące problemy. Uczestnicy już na początku przenieśli się w 2020 rok by określić jakie marzenia chcieliby zrealizować i jakie cele osiągnąć. Następnie podczas dyskusji wspólnie zaplanowali drogę dojścia do tego celu, tak by wspólne marzenia mogły się ziścić w niedalekiej przyszłości - wyjaśnia pani sołtys.

Wydarzenie zakończyło się debatą uczestników wraz z władzami centralnymi i ekspertami nad postulatami przygotowanymi przez 12 grup warsztatowych. Moderatorem dyskusji był znany publicysta Jarosław Gugała, ambasadorem - były premier Tadeusz Mazowiecki. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski.


Fot. Paweł Dobrzyński