Zwiedzanie z przewodnikiem, gadżety promocyjne, ciekawe zajęcia a do tego jeszcze coś na ząb - to wszystko funduje Urząd Marszałkowski osobom, które chcą zapoznać się dziedzictwem kulturowym tej części Małopolski. "Bon Kultury" to nazwa projektu, w ramach którego grupy mogą zwiedzać Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Akcja skierowana jest przede wszystkim do szkół i dla seniorów.
- Bon Kultury to inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego i siedmiu regionalnych muzeów - wyjaśnia Agnieszka Oczkowska z muzeum w Wygiełzowie. W ramach tego projektu zostały stworzone trzy nowe produkty dla mieszkańców. UM finansuje projekt w 80 procentach, co oznacza że za wycieczkę wartą blisko 35 zł turysta zapłaci tylko 7 zł. Akcja skierowana jest jednak tylko dla grup. Produkty, które oferowane są zwiedzającym to nic innego jak trzy grupy wiekowe dla których opracowano scenariusze zwiedzania.
Pierwszy z nich nosi nazwę "Szlakiem Wiejskich Rzemiosł". Została stworzona, jako ścieżka edukacyjna, a jej adresatami są dzieci ze szkół podstawowych. - Dzieci otrzymują książkę, która wymaga od nich aktywnego spędzenia czasu w muzeum. - wyjaśnia Oczkowska. - Muszą się wykazać wiedzą i współpracą w grupie - dodaje. Celem takiej wycieczki jest zaznajomienie najmłodszych z wiejskimi rzemiosłami, charakterystycznymi dla tej części regionu. Drugi projekt skierowany jest do uczniów nieco starszych, czyli gimnazjalistów i licealistów. Trzecia opcja dotyczy osób po 50 roku życia. Są oni oprowadzani po skansenie, a później mogą zaprezentować swe umiejętności aktorskie na deskach amfiteatru. Dla wszystkich grup przewidziany jest poczęstunek. I tu największą popularnością cieszą się słynne już ziemniaki po cabańsku.
Każda szkoła w Małopolsce otrzymała taki bon. Jeśli gdzieś nie dotarł lub zgubił się jest jeszcze szansa. - Jeśli szkoła nie ma takiego bonu może zadzwonić do nas i my udostępniamy ze swoich zasobów taką formę bonu - mówi Agnieszka Oczkowska. Akcja cieszy się coraz większą popularnością. Do końca sierpnia skansen odwiedziło już ponad 900 osób. Planowo potrwa do końca roku. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że projekt uda się przedłużyć na kolejny rok.
Amfiteatr w Wygiełzowie