Troje uczniów z powiatu chrzanowskiego zajęło wysokie miejsca w II Ogólnopolskim Konkursie informatycznym TIK? - TAK!. Wręczenie nagród odbyło się 17 maja w warszawskim Domu Dziennikarza w ramach obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Konkurs zorganizowało Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz ECDL (Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych) pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, marszałków województw z całego kraju we współpracy z kuratoriami oświaty. Akcję wsparły firmy takie jak Samsung i Motorola oraz Wydawnictwo Naukowe PWN.

Organizatorzy na warszawski finał zaprosili 43 najlepszych uczniów, wyłonionych po dwóch etapach rozgrywek. O zwycięstwo walczyło ponad 22 tys. uczniów z 836 szkół. W finale dominowała płeć męska. - O miano najlepszych walczyło 43 uczniów, reprezentantów wszystkich województw. Każda z trzech grup odpowiadających poszczególnym szczeblom edukacji szkolnej, musiała odpowiedzieć na 20 pytań, jednak na odpowiedź uczniowie mieli maksymalnie 30 sekund. Stąd jednym z decydujących czynników w wyborze zwycięzcy był czas udzielania odpowiedzi – podsumowuje Beata Chodacka z Polskiego Towarzystwa Informatycznego, organizatorka konkursu.

Finałowe pytania dotyczyły zarówno informatyki na poziomie szkolnym, jak i znajomości nowych technologii. Pytania, z którymi uczniowie zmierzyli się w tym roku w ramach TIK?-TAK! dotyczyły m.in. handlu internetowego, bezpieczeństwa w sieci, historii Facebooka, wykorzystania specjalistycznych baz danych czy technologii plików dźwiękowych. W rozgrywkach finałowych wyłoniono 30 laureatów – po 10 z każdej kategorii wiekowej. Dwaj trzebinianie i licealista z Chrzanowa zajęli wysokie pozycje. W kategorii szkół podstawowych 10 miejsce zdobył Aleksander Potocki, uczeń SP nr 8 w Chrzanowie. Taką samą notę uzyskał Wojciech Różowski z PG nr 1 w Trzebini. Drugie miejsce na podium w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajął Piotr Lizończyk z I LO w Chrzanowie.  Laureaci konkursu otrzymali w nagrodę ultrabook Samsunga, xBox, PlayStation3 oraz kilkadziesiąt innych gadżetów, jak aparaty cyfrowe, głośniki, tablety czy pakiety e-learningowych lekcji z języka angielskiego.


Piotr Lizończyk (drugi od lewej)