Sezon letni już za pasem. Temperatury skłaniają ludzi do zażywania kąpieli, ale na razie żaden akwen wodny na terenie powiatu chrzanowskiego nie został zgłoszony do Sanepidu. - Zwykle miejsca wykorzystywane do kąpieli otwierają swe podwoje wraz z początkiem czerwca. Do tej pory nikt jednak się nie zgłosił - mówi Wojciech Heitzman, dyrektor chrzanowskiego Sanepidu. Heitzman uważa, że w tej kwestii najprawdopodobniej nic się nie zmieni i w naszym powiecie funkcjonować będą cztery takie miejsca: Balaton, Chechło, Kozi Bród i Skowronek.

Organizatorzy zapewniają, że już od najbliższego miesiąca kąpieliska powinny być dostępna dla mieszkańców powiatu i nie tylko. W cieszącym się dużą popularnością, trzebińskim Balatonie kąpać można będzie się od końca czerwca do końca sierpnia. Amatorzy kąpieli wodnych często przyjeżdżają samochodami, a miejsc postojowych wciąż brakuje. Z tego powodu gmina zamierza uruchomić parking dla zmotoryzowanych plażowiczów. - Chcielibyśmy stworzyć dodatkowe miejsca parkingowe przy ulicy Św. Stanisława - wyjaśnia Robert Siwek, specjalista ds. komunikacji społecznej urzędu miasta w Trzebini. - W okolicy skrzyżowania ulic Św. Stanisława i 22 lipca gmina ma grunt, który po wykoszeniu można udostępnić jako tymczasowy parking - dodaje.

W rejonie Trzebini z powodzeniem funkcjonują jeszcze dwa kąpieliska. Jest to Kozi Bród, który otwarty ma być od lipca do końca sierpnia oraz Chechło. - Zwykle otwieramy kąpielisko i plażę w okolicach 10 czerwca - mówi Paweł Życiński, dzierżawca terenu. - W najbliższy poniedziałek woda pójdzie do badania i jeśli wszystko będzie w porządku to może już od 5 czerwca można będzie się kąpać - dodaje Życiński. Alwernijski zalew Skowronek najprawdopodobniej otwarty będzie od połowy czerwca. Obecny dzierżawca terenu zwykle w takim terminie zaprasza plażowiczów do korzystania z kąpieliska. Na razie jednak nie ma podpisanej umowy i na oficjalną decyzję o dalszym losie akwenu trzeba jeszcze poczekać.

Nigdzie jeszcze kąpać się nie można. Oficjalnie miejsca wykorzystywane do kąpieli (gdyż tylko takie w powiecie chrzanowskim występują) są nieczynne dla mieszkańców. Korzystanie z akwenów w tym czasie jest zabronione. - Jeśli osoba kąpie się poza miejscem do tego wyznaczonym, podlega karze pieniężnej do 250 zł lub naganie - informuje Robert Matyasik, rzecznik chrzanowskiej policji. Policja, jak co roku, pod koniec czerwca planuje objechać wszystkie miejsca wykorzystywane do kąpieli i sprawdzić, czy na pewno spełniają konieczne warunki. - Będziemy sprawdzać czy są ratownicy, czy są trzeźwi, czy mają kwalifikacje, czy drogi dojazdowe są odpowiednio przystosowane i spełniają wymogi drogi pożarowej - wylicza Matyasik. Żar lejący się z nieba zachęca do skorzystania z wodnych atrakcji, ale warto pamiętać, że najbezpieczniej jest kąpać się pod okiem ratownika. A na to trzeba jeszcze poczekać.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.