Niedawno informowaliśmy o tym, że rada powiatu chrzanowskiego zdecydowała się zlikwidować

piętnaście placówek szkolnych

. Wszystko to było podyktowane zmianami w systemie kształcenia osób dorosłych. Od września tego roku zmienia się klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego. Co to oznacza? Trzy typy szkół dla dorosłych znikają z systemu. Są to: zasadnicze szkoły zawodowe, licea uzupełniające i technika uzupełniające. Teraz osoby pełnoletnie, które nie są objęte obowiązkiem nauki mogą podwyższyć lub po prostu zdobyć potrzebne kwalifikacje w szkołach policealnych, na kursach i poprzez egzaminy eksternistyczne.

Szkoły policealne będą mogły kształcić dorosłych tylko w ograniczonej liczbie zawodów. Dlatego też powstaną kwalifikacyjne kursy zawodowe. Co kryje się za tą nazwą? Kwalifikacyjny kurs zawodowy to jedna z form zdobywania i uzupełniania wiedzy. Jego ukończenie umożliwi przystąpienie do egzaminu zawodowego w zakresie danej kwalifikacji. Kursowe formy kształcenia w miejsce szkół dla dorosłych to pomysł na integrację szkolnych i pozaszkolnych form nauczania. W ramach takich kursów osoby dorosłe będą mogły uzyskać aż 252 kwalifikacje zawodowe, wyodrębnione w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodowej. Sprawdzenie umiejętności absolwenta kursu będzie zewnętrzny egzamin, przeprowadzany przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Zdobycie wszystkich kwalifikacji, składających się na dany zawód wraz z potwierdzeniem odpowiedniego poziomu wykształcenia, oznaczać będzie zdobycie pełnego zawodu.

Ten rodzaj kursu jest bezpłatny, finansowany z subwencji oświatowej i prowadzić go mogą jedynie placówki publiczne. Nieco inaczej wygląda sprawa kursów umiejętności zawodowych. Takie szkolenia obejmują jedynie część podstawy programowej i prowadzić je mogą nie tylko placówki publiczne, ale też ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego. Za ten rodzaj kursu placówki mogą pobierać opłaty. Płatność za dodatkową ofertę nie może jednak przekraczać kosztów kształcenia. Wysokość opłaty ustala dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym.

Na terenie powiatu chrzanowskiego placówką, która kształcić będzie osoby dorosłe na kursach kwalifikacyjnych i umiejętności zawodowych jest Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego. Od września tego roku będzie można zdobyć tu wiele nowych kwalifikacji. W zakresie szkoły policealnej będą to: technik usług kosmetycznych, technik informatyk, technik rachunkowości, technik administracji i opiekun medyczny. PCKU przewiduje również możliwość zdobywania kwalifikacji zawodowych w zakresie czterech zawodów. Będą to: fryzjer i technik usług fryzjerskich, kucharz i technik żywienia i usług gastronomicznych, technik budownictwa oraz technik ekonomista. Małgorzata Bigaj, dyrektor PCKU zapewnia, że możliwe jest otwarcie także innych kursów, jeśli tylko będzie taka potrzeba.