Tegoroczni maturzyści, którym nie poszczęściło się w maju mieli dziś szansę na poprawkę. Dokładnie o 9 we wszystkich szkołach w Polsce rozpoczęły się egzaminy pisemne matury poprawkowej. Do egzaminu mogli przystąpić jedynie ci, którzy nie zdali jednego przedmiotu. Od wczoraj do piątku trwają natomiast egzaminy ustne, które szkoły organizują wedle własnych harmonogramów. W większości szkół powiatu chrzanowskiego uczniów poprawiających egzamin ustny było tak niewielu, że wszystko załatwiono w jeden dzień.
Kilkadziesiąt osób z powiatu chrzanowskiego dziś ponownie mierzyło się z zadaniami egzaminacyjnymi. Jak tłumaczy Ewa Szydłowska-Koryczan, dyrektor Wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, dokładna liczba osób, które przystąpiły do poprawki znana będzie dopiero po egzaminach. Okazuje się, że wciąż największe kłopoty sprawia uczniom matematyka. W II LO w Chrzanowie, aż 20 uczniów oblało ten przedmiot. Po wyjściu z egzaminu poprawkowego humory nie dopisywały. - Ostatnio zabrakło mi zaledwie jednego punktu by zdać - żali się Marzena Skalska. - Było strasznie dużo obliczeń w pierwszej części (pyt.1-25), to zajęło dużo czasu, więcej niż planowałam na to poświęcić - dodaje Monika Pierzchała.
Lepiej poszło uczniom drugiego chrzanowskiego ogólniaka. Tam matury nie zdały zaledwie cztery osoby. Dyrektor, Bożena Bierca mówi, że w ubiegłym roku było podobnie. - Cztery osoby na 228 zdających to niezły wynik - mówi pani dyrektor. Liczba zdających ponowny egzamin w pozostałych szkołach wyglądała różnie. W Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Chrzanowie do poprawki przystąpiło 7 uczniów, w ZSTU podobnie, bo 8 osób, Zespół Szkół w Libiążu miał w tym roku 16 zdających poprawkową maturę. Znacznie więcej osób poprawiało egzaminy w ZSECH, bo aż 34.
- Do egzaminu w terminie poprawkowym ma prawo przystąpić około 43 tysiące maturzystów. Najwięcej przystąpi do egzaminu z matematyki, języka angielskiego i języka polskiego - powiedziała PAP w poniedziałek wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Mariola Konopka. Egzamin maturalny w terminie poprawkowym mogą zdawać tylko ci absolwenci, którzy przystąpili do egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej, ale nie zdali wyłącznie z jednego przedmiotu. W przypadku niezdania poprawki, do egzaminu można podejść ponownie w kolejnym terminie. Absolwent m,a prawo zrobić to w okresie 5 lat od daty pierwszego egzaminu. Ponadto przedmiot oblany na poziomie podstawowym można poprawiać w rozszerzonym. Ci, którzy zdali, ale są niezadowoleni z wyniku mogą przystąpić do egzaminu ponownie w następnym roku. Wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego maturzyście poznają 17 września.