Czwarta edycja Majowej Zbiórki Książek, zorganizowana przez Młodych Demokratów i europosłankę Różę Thun przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Chrzanowie dobiegła końca. W dwóch województwach - małopolskim i świętokrzyskim - zebrano ponad 12 tysięcy książek, pobijając tym samym ubiegłoroczny wynik.

Do tegorocznej zbiórki przyłączyły się 33 biblioteki miejskie. Ponad sto, mniejszych i większych miast zbierało książki. Woluminy przekazali zarówno prywatni darczyńcy jak i wydawnictwa: "ZNAK", "Wydawnictwo Edukacyjne", "Ha!art", "Oficyna Wydawnicza Impuls", "Austeria". Akcji towarzyszyło blisko kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych, takich jak głośne czytanie dzieciom (m.in. Chrzanów, Polanka Wielka, Lanckorona, Tarnów, Nowy Sącz), zbiórka w centrach miast przy stolikach (np. Myślenice), wieczorki autorskie i bookcrossing.

Palmę pierwszeństwa w ilości zebranych książek dzierżą powiaty wadowicki (1227) oraz krakowski (1214). - Wynik jest naprawdę imponujący, nie spodziewałem się, że organizując akcję pierwszy raz poza powiatem chrzanowskim, uda nam się zebrać aż taką ilość. Na dniach rozpoczynamy wysyłkę książek do bibliotek biorących udział w akcji – mówi Adrian Gaj, inicjator i główny koordynator MZK.

Zbiórkę książek wsparły również znane postaci sceny literackiej i nie tylko. Książki z autografami przekazali choćby - Jan Kanty-Pawluśkiewicz i Ewa Lipska. Róża Thun, jak co roku przekazała kilkadziesiąt książek z własnej biblioteczki.

W powiecie chrzanowskim wyjątkowo zbierano lektury młodszych czytelników - Pomysł zbierania lektur dla dzieci i młodzieży ma służyć oswojeniu książek przez najmłodszych czytelników. - Chodzi nam o to by promować czytelnictwo wśród najmłodszych, jak przystało na mistrza promocji czytelnictwa - mówi Aneta Rybak, przewodnicząca SDM w Chrzanowie i koordynatorka zbiórki w powiecie chrzanowskim. - Chcemy, by dzieciom biblioteka zawsze dobrze się kojarzyła i miały stąd miłe wspomnienia - podsumowuje.Komentarze   
0 #1 nic 2012-06-25 22:30
SDM - Stare Dobre Małżeństwo:-)
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.