Ponad pół wieku temu w Libiążu powstała szkoła górnicza. Choć przez dekady szkolny budynek przechodził liczne transformacje, zmieniała się nazwa i programy kształcenia, jedno pozostało niezmienne - drugiej placówki, która od tak dawna pielęgnowałaby górnicze tradycje próżno szukać w całej Małopolsce.

Studniówka wspomnień

W sobotę, 13 października absolwenci, obecni i dawni pracownicy spotkają się by uczcić jubileusz 50-lecia istnienia placówki. Obchody rozpoczną się uroczystą mszą w kościele Św. Barbary. Później w LCK odbędzie się część artystyczna oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Druga część obchodów nosi nazwę "Studniówka po latach". Wieczorem w hali sportowej spotkają się absolwenci by przy zastawionym stole i tańcach powspominać szkolne czasy. - Rozpoczniemy klasycznie, polonezem - mówi Bogumiła Buchała, dyrektor Zespołu Szkół w Libiążu. - Zainteresowanie jest bardzo duże. 150 osób już zadeklarowało udział, a wciąż mamy telefony - cieszy się pani dyrektor. Dodaje też, że bilety można rezerwować do 15 września.

Ksiądz i polityk

Na obchodach jubileuszowych abiturienci będą mieli okazję spotkać się ze swoimi nauczycielami. Jak mówi dyrektor Buchała, wielu absolwentów "szkoły górniczej" dziś piastuje wysokie stanowiska w zarządzie kopalni czy urzędzie miasta. Wiceburmistrz Libiąża, Jarosław Łabęcki przyznaje, że w tej szkole spędził najlepsze lata. - Z pełną świadomością mogę powiedzieć, że nauka w tej szkole pozwoliła mi osiągnąć to, co dziś mam - mówi Łabęcki. Jednak nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele, zapisali się na kartach historii. Swój udział w obchodach potwierdził także ksiądz Dariusz Raś. Były sekretarz kardynała Dziwisza, obecny proboszcz bazyliki mariackiej przez kilka lat uczył religii w libiąskiej szkole.

Dla przyszłości o przeszłości
Tak znaczącemu wydarzeniu w życiu szkoły towarzyszyć będą dodatkowo imprezy. Nauczyciele przygotowali konkursy dla uczniów Zespołu Szkół (konkurs na logo i plakat jubileuszu), zawody sportowe (nauczyciele kontra uczniowie), koncerty absolwentów czy bieg na orientację po miejscach, związanych z historią szkoły. - Planujemy wydać monografię szkoły zawierającą: rys historyczny, leksykon miejsc, wydarzeń i osób związanych ze szkołą. Zamieścimy tam także listy absolwentów oraz wspomnienia osób, które ukończyły szkołę - mówi Buchała. Przy okazji jubileuszu otwarta zostanie także nowa pracownia komputerowa. 

Historia węglem pisana
Zasadnicza Szkoła Górnicza powstała w 1962 roku, jako placówka przyzakładowa. Przez ćwierć wieku kształciła kadry kopalni węgla kamiennego "Janina". Początkowo sw szkole uczyli się tylko górnicy. Zmiany nastały po 1989 roku. Powstały wtedy inne profile kształcenia zawodowego. Przewrotnie w 1994 roku, klasy górnicze zniknęły z oferty placówki na ponad 10 lat. Reanimacja kierunku w 2005 roku okazała się strzałem w dziesiątkę.  Dziś klasy górnicze cieszą się ogromnym powodzeniem.  - Mieliśmy we wrześniu otworzyć jedną klasę pierwszą w zawodzie technik górnictwa podziemnego, a otwieramy trzy. Tylu jest chętnych - nie kryje dumy pani dyrektor. Dużym wabikiem dla przyszłych górników jest gwarant pracy. Szkoła podpisała bowiem z Południowym Koncernem Węglowym w Jaworznie porozumienie, na mocy którego, najlepsi uczniowie mają zapewnioną pracę w libiąskiej kopalni. 

Zmiany na lepsze
Bogumiła Buchała pracę w libiąskiej placówce rozpoczynała w 1993 roku. Przyznaje, że ta szkoła to połowa jej życia. - Jestem dumna patrząc na te przemiany, które szkoła przeszła, jak się rozwija i rozrasta - mówi Buchała. Pani dyrektor zwraca uwagę na wizualną transformację budynków i podkreśla, że to chyba jedyna taka placówka w okolicy, która wizualnie ewoluowała tak bardzo. Mało kto pamięta, że budynek w obecnym kształcie funkcjonuje dopiero od lat dziewięćdziesiątych. Na początku zaś, pół wieku temu młodzi górnicy nauki pobierali w... willi dyrektora kopalni.

Program obchodów
10.00- Msza św. w kościele św. Barbary w Libiążu
11.30 - Część artystyczna w Libiąskim Centrum Kultury w Libiążu, ul. Górnicza 1
13.30 - Odsłonięcie tablicy pamiątkowej - korytarz Zespołu Szkół w Libiążu, ul. Górnicza 3
14.00 - Poczęstunek
20.00 - "Studniówka po latach"

Patroni honorowi:
Poseł na Sejm RP - Tadeusz Arkit
Starosta Chrzanowski - Adam Potocki
Burmistrz Libiąża - Jacek Latko
Prezes Zarządu PKW S.A. - Kazimierz Grzechnik

W sprawach związanych z organizacją uroczystości można kontaktować się z panią Jadwigą Bochenek - tel. 604 812 982, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Pierwszy budynek szkoły


Kierownictwo szkoły razem z klasą trzecią po wyjeździe z dołu kopalni


Apel przed drugim budynkiem szkoły


Aktualny wygląd Zespołu Szkół w Libiążu
Fot. Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwów szkoły