To już piąta edycja akcji profilaktycznej "Mam Haka na Raka". Co to takiego? "Mam haka na raka" to ogólnopolski program w którym udział biorą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Koncepcja oparta jest na idei "think global - act local" (myśl globalnie, działaj lokalnie). W myśl tej zasady, program zachęca młodych Polaków do prowadzenia działań profilaktycznych wśród lokalnych społeczności. wszystkie te działania mają szansę przyczynić się do zmiany statystyk zapadalności i umieralności na choroby nowotworowe w Polsce, wspierając tym samym Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Każda z edycji dedykowana jest innemu nowotworowi. W tym roku jest to rak jelita grubego.
Szkoły wyznaczają kilkuosobowe zespoły, które zdobywają wiedzę z zakresu wczesnej profilaktyki raka jelita grubego, dzielą się nią z pozostałymi uczestnikami programu na forum, zamieszczają informacje na temat prowadzonych działań i sprawozdania z działań lokalnych. Zamieszczają tam też projekty kampanii społecznej dotyczącej profilaktyki nowotworowej.
Uczniowie II LO w Chrzanowie co roku włączają się czynnie w tę akcję.- Organizujemy różne spotkania, warsztaty taneczne, plastyczne, różnego rodzaju akcje,a także zbieramy dla dzieci z domów dziecka i dzieci chorych - rzeczy papiernicze. Staramy się jak najwięcej działać - mówi Ewa Rejdych, lider zespołu z II LO. - 4 lutego organizujemy także dzień hakowicza, będziemy uświadamiać o tym potwornym nowotworze. W programie planujemy jeszcze kilka niespodzianek i występy artystyczne - dodaje dziewczyna.
Uczennice chrzanowskiego ogólniaka zgodnie podkreślają, że dzięki udziałowi w programie uświadomiły sobie jak niebezpieczną chorobą jest nowotwór. - Informacje, których się dowiedziałyśmy bardzo nas przeraziły. Pragniemy, aby społeczeństwo również zdawało sobie z tego sprawę. Każdy z nas wie jak ludzie żyją w dzisiejszych czasach. Wszyscy są tak zapracowani, że nie mają czasu o siebie zadbać, a co dopiero iść na badania co jakiś czas. Chcemy uświadomić ludziom, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć i uniknąć słów - "teraz jest już za późno", które na prawdę bardzo bolą - tłumaczy uczennica.
Dziewczyny tworzą zgraną pięcioosobową grupę. Chcą jednak by w akcję włączyło się jak najwięcej osób. Starają się dotrzeć do możliwie największej liczby osób. - Mile nas zaskoczyło zaangażowanie niektórych ludzi i małych firm w naszą działalność, dlatego dziękujemy.
W ramach naszego projektu organizujemy różnego rodzaju spotkania, na które serdecznie zapraszamy - mówi Ewa.
Licealistki zachęcają też do zajrzenia na ich stronę akcji na
facebooku
, gdzie można przyłączyć się przyłączyć oraz odwiedzenia strony"Mam haka na raka
.Licealistki z II LO w Chrzanowie