Główny udziałowiec Zakładów Chemicznych „Alwernia” – CIECH S.A. kontrolowany przez Skarb Państwa, planuje podzielić alwerniańską spółkę na dwie części. Wobec takiego zamiaru protestują pracownicy i związkowcy Zakładów Chemicznych. Sprawą zajęli się także lokalni politycy.

Zakłady Chemiczne są jedynym w Polsce producentem związków fosforu i chromu. Odpady powstałe w wyniku procesu produkcji gromadzone są na składowisku odpadów potocznie zwanym hałdą. Koszt unieszkodliwiania i zabezpieczania gromadzonych tam pozostałości szacuje się na 3 mln złotych w skali roku. Sama opłata środowiskowa za eksploatacje hałdy wynosi dodatkowe 3,5 mln złotych rocznie. 

Związkowcy obawiają się, że podzielone Zakłady nie będą mogły samodzielnie się utrzymać wobec zmieniającej się ciągle koniunktury na rynku, a także nie dadzą rady finansować składowania i zabezpieczania odpadów. Plany podziału zakładają bowiem podział firmy na dwie spółki. Związkowcy i pracownicy obawiają się, że tylko jedna z firm byłaby rentowna i mogła samodzielnie się utrzymać. Druga, zarządzająca hałdą, najprawdopodobniej generowałaby olbrzymie koszta i ogłosiła upadłość. Wówczas to koszty obsługi składowiska spadłyby na samorząd. – Nie możemy dopuścić do tego, aby po raz kolejny zrzucano na nas problem niebezpiecznej góry odpadów. Wspólnie z posłem Arkitem podjęliśmy więc działania, aby do podziału dobrze działających Zakładów Chemicznych nie doszło - tłumaczy starosta Adam Potocki.

Jak informuje poseł Tadeusz Arkit, w tej sprawie spotkał się już z wiceministrem Skarbu Państwa Rafałem Baniakiem. – Wiceminister prosił, abym przekazał informację uspakajającą załogę firmy i środowisko. Jak podkreślił, właściciel nie może doprowadzać do działań na szkodę zakładu czy też środowiska naturalnego. W swoich zamiarach musi działać zgodnie z obowiązującym prawem, ale też należy brać pod uwagę współpracę ze środowiskiem lokalnym i samorządem - dodaje poseł.

Starosta i poseł skierowali także pisma bezpośrednio do Ministra Skarbu oraz nowego Prezesa CIECH-u. Od ostatecznego stanowiska obydwóch organów zależy przyszłość Zakładów Chemicznych w Alwerni. Nasz portal będzie śledził ten temat.

Jaka przyszłość czeka Zakłady Chemiczne "Alwernia"? (fot. z filmu promocyjnego ZCh "Alwernia")