Wrzesień br. był czasem obchodów 30-lecia powstania Niezależnych Związków Zawodowych Solidarność. Jubileusz NSZZ Solidarność Zakładu Górniczego Janina PKW S.A. w Libiążu rozpoczęła w niedzielę 5 września msza święta w kościele pw. Św. Barbary. Po mszy zaproszeni goście oraz członkowie i sympatycy Solidarności gościli w Libiąskim Centrum Kultury, gdzie odznaczono osoby zasłużone w działalności na rzecz związku. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. ks. Dziekan Stanisław Pasternak, ks. Jacek Stryczek, Poseł na Sejm RP Tadeusz Arkit, przedstawiciele Władz Powiatu Chrzanowskiego, Władze Samorządowe gminy Libiaż oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Chrzanowie. Na uroczystości nie zabrakło także przedstawiciela Zarządu PKW S.A. w osobie Wiceprezesa Zarządu Jerzego Wróbla oraz Dyrektorów ZG Janina Marcina Nastawnego i Witolda Kasperkiewicza, jak również członków Solidarności z ZG Sobieski w Jaworznie.

 

- Na temat historii Solidarności powiedziano już wszystko, należy ją utrwalać naszym dzieciom, żeby pamiętali co przyniosła Polsce i Europie. Rola NSZZ Solidarność w tym kraju jest nie do przecenienia. Ten ruch jest fenomenem na skalę europejską. Wiele autorytetów mówi, że była to bezkrwawa rewolucja, i jest to prawda, ale należy pamiętać, że były tez ofiary tej rewolucji, ofiary życia. Wielu z nas jest dumnych z Solidarności, ale też oczekiwało, że po tych przemianach będzie łatwiej i lepiej się żyło, ale w tym względzie pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Dzisiaj Solidarność jest inna, gdyż zmieniły się jej zadania i rola. Dzisiaj jak nigdy potrzebny jest dialog, a nie walka – przemawiał Przewodniczący Solidarności ZG Janina Stanisław Kurnik.

 

Po części oficjalnej otwarto w Galerii LCK wystawę „Dekada Solidarności 1979 – 1989”, która eksponowana będzie do 27 września br.
Tydzień później członkowie związku wraz z rodzinami i sympatykami bawili się na terenie Miejskiego Ośrodka Rekreacyjno - Sportowego nazwanego właśnie imieniem Solidarności 1980. Przy współpracy z Libiąskim Centrum Kultury przygotowano szereg atrakcji dla dzieci (gry, zabawy i konkursy z nagrodami).

Nie zabrakło konkursów dla dorosłych, a nawet sztafety rodzinnej. Część muzyczną imprezy wypełniły koncert zespołu KID „A” oraz zabawa taneczna z zespołem „The Friends”.

 

 

Libiąskie Centrum Kultury. Materiał zamieszczony w formie otrzymanej.