Na weekend miłośnicy fantasy zamienili miasto w zaczarowany świat. W miniony piątek rozpoczęły się II Chrzanowskie Dni Fantastyki, które zgromadziły gości z całej Polski.

Tegoroczny zlot fanów gier fantasy cieszył się dużym powodzeniem.Na przybyłych czekało mnóstwo atrakcji: 58 gier strategicznych, zręcznościowych, ekonomicznych i logicznych. Jeśli kogoś nie przyciągały gry planszowe, mógł wziąć udział w warsztatach komiksowych lub literackich prowadzonych przez Jakuba Ćwieka, autora książek fantasy. Jedną z laureatek konkursu literackiego na opowieść fantastyczną została Aleksandra Kiebarz z Lublina.

- Jestem tu pierwszy raz. To świetny pomysł, aby zorganizować weekend poświęcony fantastyce - przyznaje z uśmiechem Ola. - Ta tematyka ma wielu fanów w Polsce, którzy tak jak ja zjechali się dziś do Chrzanowa. Na uczestników czekało też otwarte kino, w którym wyświetlono sześć filmów science-fiction i horrory. Z kolei w pobliskiej hali widowiskowo-sportowej rozgrywały się wyimaginowane bitwy. Organizatorzy udostępnili makiety, a uczestnicy gry rozstawili swoje figurki. Akcja rozgrywała się w Układzie Słonecznym. Każdy stolik to inna planeta.

- Wszystko dzieje się w odległej przyszłości. Sami tworzymy scenerię - tłumaczył zasady gry Marcin Wójcik z Pszczyny, który od kilkunastu lat fascynuje się tym magicznym światem. Do fantastyki przekonał też swojego 11-letniego synka, z którym rozgrywa bitwy. W sobotę aż do późnych godzin nocnych te dwa obiekty tętniły życiem. - Niektóre gry są bardzo czasochłonne, zajmują kilkanaście godzin. Dlatego dla przyjezdnych graczy spoza miasta zapewniliśmy nocleg - informuje Michał Zięba, organizator z Chrzanowskiego Klubu Fantastyki "Galatea".

Pamiątką po tym wydarzeniu są czeskie komiksy fantastyczne, które przez najbliższy miesiąc można będzie podziwiać na wystawie w "Galerii na piętrze" w chrzanowskim Domu Kultury.
- To było wspaniałe wydarzenie kulturalne, ale i nie zabrakło rozrywki - chwali imprezę Barbara, licealistka z Chrzanowa. - Dzięki tej imprezie zrozumiałam, jak bardzo ważna jest wyobraźnia. Zdobyłam tu nowe doświadczenie. Kolejne Chrzanowskie Dni Fantastyki już za rok.
 

 

Jakub, Agnieszka i Maciej to miłośnicy fantastyki.

 

Źródło:

tekst i fot.: Natalia Gąsior