9 sierpnia b.r. przedstawicielki Zespołu d.s. Nieletnich i Patologii KPP w Chrzanowie wspólnie z grupą ratowników z Miejskiego WOPR w Chrzanowie, dzielnicowymi z Komisariatu Policji w Trzebini oraz przedstawicielami Straży Rybackiej – przeprowadziły akcję informacyjno-edukacyjną z dziećmi, młodzieżą oraz ich opiekunami nad Zalewem „ Balaton” w Trzebini. Spotkanie jest kontynuacją kampanii” Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, której honorowym patronem jest MSWiA. W ramach akcji jej organizatorzy i współuczestnicy prowadzili rozmowy dot. bezpiecznego wypoczynku nad wodą i korzystania z urządzeń wodnych oraz bezpiecznego korzystania z Internetu. W ramach spotkań rozdawane były ulotki i naklejki nt. bezpieczeństwa nad wodą, gadżety w postaci maskotek, odblasków oraz płyt DVD dla dzieci i rodziców, wpasowane w aktualną w wakacje tematykę zagrożeń w Internecie. Młodzi i najmłodsi uczestnicy spotkania chętnie brali udział w dyskusji i zabawie. Pokazano też pracę Policji od kuchni, najmłodsi mogli otrzymać na pamiątkę odbitki swoich linii papilarnych, wykonane przez policjantów. Prelekcja była też doskonałą okazją, by dzieci w ramach kampanii :” Dzielnicowy bliżej nas” dowiedziały się jak wygląda praca dzielnicowego i jak ważną rolę pełni on w życiu społecznym.

W ramach przypomnienia, przedstawiamy kilka najważniejszych zasad dot. bezpieczeństwa nad wodą.

  • Najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych. W żadnym wypadku nie należy kąpać się w miejscach zabronionych.
  • Dzieci powinny korzystać z kąpielisk tylko pod nadzorem osób dorosłych. Konieczne jest tu stałe pilnowanie dzieci i przypominanie im zasad bezpiecznego przebywania nad wodą, ponieważ czasami wystarczy krótka chwila by doszło do nieszczęścia.
  • Osoby pilnujące dzieci powinny być trzeźwe, w razie wypadku zawsze sprawdzany jest stan trzeźwości opiekunów , osoby korzystające z kąpieli także, alkohol dekoncentruje i osłabia organizm.
  • Bacznie obserwujmy swoje pociechy w wodzie, to, że topiący się człowiek wykonuje nerwowe ruchy, to mit (najczęściej utonięcia odbywają się w ciszy, charakterystyczne dla tonącego są tzw szklane oczy, pusty wzrok), zwróćmy uwagę jeśli ktoś zanurkował i nie wynurza się zbyt długo naszym zdaniem.
  • Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i przestrzegaj go, wykonuj polecenia ratowników.
  • Nie wchodź do wody, jeśli wywieszona jest czerwona flaga, nie wypływaj poza miejsca wyznaczone, zwłaszcza jeśli nie jesteś wytrawnym pływakiem.
  • Nie skacz do wody, skoki na tzw główkę mogą się skończyć tragicznie, w naturalnych zbiornikach, dno ulega nieustannym zmianom. Woda może nanieść w miejsce, gdzie skakaliśmy wcześniej różne elementy( np. konar), które mogą być dla nas niebezpieczne.
  • Korzystając ze sprzętu wodnego należy pamiętać o tym, że taki sprzęt powinien być sprawny i atestowany, a przebywające na nim osoby powinny mieć na sobie specjalne kamizelki. Szczególnie te osoby, które pływają słabo lub w ogóle nie potrafią pływać.
  • Nigdy nie należy przeceniać swoich sił pływając, zawsze trzeba zachować rozwagę i ostrożność.
  • Nie wolno wchodzić do zbiornika zaraz po jedzeniu.
  • Przed wejściem do wody należy stopniowo schłodzić organizm, by nie doznał szoku termicznego .

Bezpiecznych wakacji nad wodą życzy chrzanowska Policja