Bezpieczny Sierpień 2018

Apelujemy o rozsądek i rozwagę na drodze! Najbliższa środa tj. 15 sierpnia to kolejny w tym roku dzień wolny od pracy. Dla wielu to czas wyjazdów i spotkań w gronie bliskich. Doświadczenia pokazują, że w tym czasie dodatkowo z uwagi na okres wakacyjny na drogach zwłaszcza prowadzących do atrakcyjnych miejscowości pojawia się więcej niż zwykle pojazdów. Może to powodować wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mając na uwadze zminimalizowanie zagrożeń w ruchu drogowym, w dniach od 14 do 16 sierpnia br. małopolska Policja będzie prowadziła działania „Bezpieczny sierpień 2018”. Funkcjonariusze ruchu drogowego przede wszystkim będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się zatorów będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe. W tym czasie należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Policjanci będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na: nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu; nie korzystanie z pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami (bez fotelików); kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu - każda kontrola drogowa będzie wiązała się z badaniem trzeźwości kierującego; wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ponadto małopolscy policjanci w okresie wakacyjnym na terenie całego województwa prowadzą działania pod nazwą „TIR”, które są realizowane w szczególności na drogach ekspresowych i autostradach. W toku tych działań funkcjonariusze kontrolują kierujących samochodami ciężarowymi pod kątem stosowania się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Podróżni powinny pamiętać, że policyjne działania nawet najbardziej nasilone nie zastąpią rozsądku i wyobraźni kierujących.

Najprostsze sposoby bezpiecznego podróżowania: przestrzeganie występujących ograniczeń prędkości (szczególnie na obszarze zabudowanym i w miejscowościach zlokalizowanych przy drogach tranzytowych) - nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych , w których giną ludzie!; zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych (w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego uratują życie i zdrowie); właściwe zaplanowanie podróży (wcześniejszy lub późniejszy, od przewidywanego maksymalnego natężenia, ruchu wyjazd i powrót).

Ograniczenia w ruchu: W dniach od 14 do 16 sierpnia 2018r. obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton: 14 sierpnia (wtorek) – w godz. 18.00 – 22.00; 15 sierpnia (środa) – w godz. 8.00 – 22.00;

Statystyka ubiegłorocznych wyjazdów: W roku 2017 w porównywalnym okresie (11 - 15.08.2017r.) na drogach naszego województwa doszło do 54 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć poniosły 3 osoby, rannych zostało 67 osób, odnotowano 432 kolizje drogowe. Ponadto ujawniono blisko 140 kierujących prowadzących pojazd po alkoholu.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.