×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 2203

tabletki

Egzema jest jednym ze schorzeń dermatologicznych, które charakteryzują się zaczerwienieniem na łokciach i nadgarstkach czy kolanach. Z czasem zamieniają się w pęcherzyki, wywołujące świąd. Jakie są jej charakterystyczne objawy, kto najczęściej choruje oraz jak ją leczyć?

Co to jest egzema?

Egzema inaczej wyprysk, to termin z dziedziny dermatologii, którym określa się różne zmiany zapalne, mogące występować na skórze. Ma charakter przewlekły i nawracający, a zmiany w różnych okresach są mniej lub bardziej nasilone. Z serwisu: http://dermozdrowi.pl/czym-egzema-sa-przyczyny/ dowiemy się z kolei, że to zespół objawów związanych ze stanem zapalnym skóry, a właściwie jej powierzchniowej warstwy.

Skąd się bierze egzema?

Lekarze nie do końca potrafią określić, dlaczego pacjent choruje na egzemę. Wśród podstawowych przyczyn egzemy wymienić należy:

  • zaburzenia układu odpornościowego,

  • uwarunkowania genetyczne,

  • działanie czynników zewnętrznych, m.in. pokarmów.

Egzema może występować pod różnymi postaciami i stanowić objaw towarzyszący chorobom alergicznym skóry. Występuje egzema kontaktowa, wywoływana przez kontakt skóry z alergenem, oraz egzema endogenna, uwarunkowana genetycznie, która wynika z nieprawidłowego działania układu immunologicznego człowieka.

Jak objawia się egzema?

W przebiegu egzemy mogą pojawić się różne zmiany zapalne, począwszy od zaczerwienienia naskórka, poprzez pęcherzyki, aż po ropne zmiany i liszaj. Objawy egzemy pojawiają się stopniowo, a pierwszą oznaką choroby jest obrzęk i zaczerwienienie skóry. Staje się ona nierówna, twardsza i pokryta grudkami. Z upływem czasu pojawiają się drobne pęcherzyki, wypełnione płynem, a jeśli je rozdrapiemy, to powierzchnia skóry łatwo ulegnie pęknięciom, a płyn zacznie się z niej sączyć. Później skóra z nieleczoną egzemą może piec, swędzieć i powodować dolegliwości bólowe. Przedłużająca się egzema może doprowadzić do wysuszenia skóry, jej zgrubienia i przebarwienia.

Pod żadnym pozorem nie należy rozdrapywać zmian skórnych, ponieważ będą się źle goić.

Egzema - leczenie

Jeśli podejrzewamy egzemę, powinniśmy zgłosić się do lekarza dermatologa. Sami jednak będziemy musieli ustalić, jakie czynniki mogą powodować zmiany. Ich usunięcie z otoczenia spowoduje, że skóra zacznie się goić. Zdarza się, że trudno ustalić, na co mamy alergię, albo nie jest ona bezpośrednią przyczyną pojawienia się egzemy. Wówczas należy udać się do dermatologa, który na podstawie wywiadu i ewentualnych testów skórnych alergicznych bądź testów krwi na obecność specyficznych przeciwciał, dobierze odpowiednie leczenie.

Jednym ze sposobów leczenia egzemy jest odczulanie, jeśli to alergen wywołuje zmiany skórne. Polega ono na podawaniu pacjentowi czynnika drażniącego w coraz wyższej dawce, wraz z upływem czasu, pod ścisłą kontrolą ze strony lekarza. Warto także samodzielnie wykluczyć ze swojej diety używki, m.in. kawę i alkohol, ograniczyć spożycie cukru, ostrych potraw czy mleka i produktów mlecznych.

Skóra z egzemą wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która sprowadza się do stosowania kosmetyków nawilżających z neutralnym pH. Najlepiej sprawdzą się preparaty przeznaczone do skóry atopowej. Jeśli stan skóry jest zły, lekarz może zalecić terapię z zastosowaniem maści sterydowych lub przeciwzapalnych oraz doustnych leków sterydowych i immunosupresyjnych.

 

 

Joomla SEF URLs by Artio