rybki

Jeśli decydujemy się na zakup rybek, musimy wybrać im odpowiednie akwarium. Najważniejszym elementem w akwarium jest filtr. Jakie są najpopularniejsze rodzaje filtrów? W sklepach zoologicznych spotkamy wiele modeli, oferujących różne rozwiązania. Filtry wewnętrzne mogą posiadać jeden wkład - w postaci gąbki czy waty - lub więcej – torf, ceramikę, węgiel aktywny. Który filtr będzie odpowiedni do Twojego akwarium?

Filtr do akwarium wewnętrzny

Filtr wewnętrzny, jak sama nazwa wskazuje znajduje się w środku akwarium. Filtry wewnętrzne są idealnym rozwiązaniem dla małych zbiorników (do ok. 200 litrów), w których wystarczy tradycyjna filtracja i w których nie są wymagane specjalne i innowacyjne systemy filtrujące. Będą one idealne dla osób, które dopiero zaczęły swoją przygodę z akwarystyką.

banner

Są one przystosowane do pracy w małych akwariach. Filtry te są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, cechują się estetycznym wykonaniem, a ich działanie zapewnia wodzie idealną czystość i klarowność. Możemy je zastosować w akwariach słodkowodnych, jak i morskich. Cechują się one profesjonalną budową, działają cicho i energooszczędnie. Usuwają zanieczyszczenia oraz zapewniają precyzyjną filtrację.

Filtr do akwarium zewnętrzny

Filtry zewnętrzne przeznaczone są dla zbiorników o dużej pojemności. Wyróżniamy dwa typy filtrów zewnętrznych: kubełkowe i kaskadowe. W skład filtrów kubełkowych wchodzą dwa węże - wpływu i odpływu - oraz tzw. „kubełek”, czyli duży pojemnik. Zbiornik filtra kaskadowego zawiesza się na szybie po zewnętrznej stronie akwarium, a woda do filtracji jest pobierana przez rurki. Filtry te mają za zadanie oczyszczać wodę i stworzyć odpowiednie warunki dla bakterii nitryfikacyjnych, dzięki którym rozkładają się szkodliwe związki w akwarium.

Filtr do akwarium - montaż

Woda, która przechodzi przez filtr wewnętrzny, najpierw jest zasysana od dołu, później przepuszczana przez wkłady filtracyjne, a na koniec oddawana do akwarium przez rurkę. Istnieje opcja, że w niektórych modelach oprócz rurek, prowadzących od razu do akwarium, zamontowany będzie również wężyk, nabierający powietrze. Często spotykane są filtry wewnętrzne, które mają wbudowane lampy UV, niszczące wykwity glonów.

banner2

W ten sam sposób działają filtry zewnętrzne – woda pobierana jest przez dwa węże, po czym przechodzi przez pozostałe wkłady filtracyjne.

Filtr do akwarium - czyszczenie

Większość z nas czyści filtr pod bieżącą wodą z kranu. Niestety w taki sposób zabijamy bakterie nitryfikacyjne, niezbędne do zachowania prawidłowych warunków w środowisku wodnym. Filtra nie powinniśmy czyścić zbyt często. Jeśli zauważymy, że ma on problemy z pracą, tj. nie przepuszcza swobodnie wody, to wtedy powinniśmy go przepłukać wodą z akwarium, a nie z kranu.

Wkłady filtracyjne

Za filtrację mechaniczną, tj. zatrzymującą większe zanieczyszczenia (takie jak, np. liście) odpowiedzialne są wkłady gąbkowe, waty czy włóknina akwarystyczna. Węgiel aktywny ma za zadanie usuwać związki chemiczne i utrzymać przejrzystość wody (należy pamiętać, aby stosować go tylko przez kilka dni). Gdy woda jest zabarwiona przez korzenie, możemy użyć więcej węgla. Natomiast w przypadku, gdy woda jest zbyt mętna, możemy zastosować wkład syntetyczny. Inny wkład filtracyjny to żwirek amonowy, usuwający związki azotowe oraz torf, zapewniający odczyn kwaśny niektórym gatunkom ryb (woda nabiera wtedy barwy żółtej).

Pamiętajmy, że jeśli posiadamy dużą ilość wkładów filtracyjnych, to mogą one spowodować, że filtr będzie nieszczelny.

Możliwości filtracyjne

Zazwyczaj sprzedawane w zestawach filtry posiadają podstawowe wkłady, czasem jednak musimy je sami uzupełnić. Dobre filtry zewnętrzne posiadają oprócz wbudowanych lamp UV, grzałki i specjalne wyświetlacze, na których możemy kontrolować temperaturę wody i szybkość jej przepływu.

Powinniśmy też dbać o czystość węży oraz koszyka na rurce zasycającej, ponieważ im są brudniejsze, tym gorzej działa filtr. Po ich wyczyszczeniu należy przefiltrować czystą wodę poza akwarium, np. w wiadrze, aby nieczystości nie dostały się z powrotem do rybek.